MWW, pl. Strzegomski 2a, 53-681 Wrocław
Tel. 71 356 42 57, mww@muzeumwspolczesne.pl
Pon. 10.00-18.00, Wt. zamknięte, Śr.-Nd. 12.00-20.00
więcej
Czy jesteśmy gotowi na dialog z Romami rumuńskimi? 13.03.14 Debata (Czwartek), godz.17.30, Beautiful Tube, wstęp wolny (Thursday), 5:30 PM, Beautiful Tube, free admission

W sprawach dotyczących społeczności Romów rumuńskich z Wrocławia nie prowadzi się dialogu
z samą społecznością, a decyzje i opinie bezpośrednio ich dotyczące podejmowane są bez zasięgnięcia opinii ekspertów lub konsultacji społecznych i rozmów. Wspólnie zastanowimy się dlaczego dialog taki nie został rozpoczęty i co musi się wydarzyć aby było to możliwe.
 
Poruszymy między innymi następujące zagadnienia:
 
- Czym jest dialog i jaka jest wartość skutecznie przeprowadzonych konsultacji społecznych. Dlaczego ważne jest prowadzenie rozmów
z zainteresowaną społecznością?
 
- Temat faktycznej wielokulturowości Wrocławia, naszego europocentryzmu i wartości prezentowanych w dominującym dyskursie jako lepsze, właściwe, jedyne. Czy jako społeczność jesteśmy gotowi zaakceptować niedostosowanie się Innych do naszych norm i zasad społecznych oraz uznać prawo do realizowania innego sposobu życia?
 
- Podyskutujemy także o specyfice kultury
i tożsamości społeczności Romów rumuńskich we Wrocławiu. Czy nasze działania interwencyjne, często podejmowane w dobrej wierze, mogą stanowić zagrożenie dla romskiej tożsamości, spójności grupy i jej degradacji?
 
- Jak bardzo jesteśmy otwarci na dialog z osobami wykluczonymi? Czemu obawiamy się nawiązywać kontakt z tą społecznością, zmierzyć się z ich rzeczywistością, wziąć za to odpowiedzialność?
 
- Czy jesteśmy gotowi na dialog ze społecznością Romów rumuńskich? Dlaczego ten dialog się jeszcze nie rozpoczął? Jak powinien/ jak mógłby wyglądać?
 
Uczestnicy dyskusji:
 
Maria Łój, pedagożka, od lat pracuje z wrocławską społecznością Romów. Nauczycielka wspomagająca edukacje dzieci, koordynuje prace asystentów romskich.
 
dr Joanna Talewicz- Kwiatkowska, antropolożka, Uniwersytet Jagielloński, redaktor naczelna kwartalnika Dialog-Pheniben
 
Agata Ferenc ze Stowarzyszenia Nomada
 
Dariusz Tokarz, Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. mniejszości narodowych
i etnicznych
 
Jacek Sutryk, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia
 
Prowadzenie: Jacek Żakowski
 
 

Kurator Curator Bartek Lis Dodano: 7.03.14 Udostęnij: Facebook, Twitter
Koczowisko na Kamieńskiego, Wrocław, fot. Tomasz Grzyb Encampment on Kamieńskiego Street, Wrocław, photo: Tomasz Grzyb
Zamknij
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej Zamknij