DYSKUSJA KINETYCZNA O ESEJU ANDRZEJA BOBKOWSKIEGO — „IKKOS I SOTION” 16.06.12 Dyskusja Start: 16.6.12 (sobota), godz. 15
Miejsce: dziedziniec Muzeum Współczesnego Wrocław
Start on: 16.6.12 (Saturday), 3PM
Place: The courtyard of Wrocław Contemporary Museum

Dyskusja kinetyczna to forma rozmowy, podczas której wszyscy paneliści oraz prowadzący będą biegać. Taka forma rozmowy może dać interesującą odpowiedź  jak wysiłek fizyczny wpływa na to co artykułujemy i jak artykułujemy. Paneliści podzieleni na dwie drużyny  będą  zmieniać się, niczym w sztafecie, przekazując sobie pałeczkę. Czy uda im się dobiec do wspólnych konkluzji? Czy może raczej ich drogi rozbiegną się, prowadząc na meandry? I czy zawsze zwycięża ten kto ma rację?

O ile „Dysk Olimpijski” Parandowskiego wprowadzał nas w starożytną Grecję, to Andrzej Bobkowski w„Ikkosie i Sotionie” zaskakuje w tych fragmentach, gdy antyczny bohater staje się atrakcyjną figurą współczesnej cywilizacji, mimochodem kreśląc kurczące się, zglobalizowane pola wolności. I o „Ikkosie” można grzecznie powiedzieć to, co sam Bobkowski powiedział o Parandowskim – jest dla nas, dzisiejszych kibiców być może już nie sportu, książką na wyrost. Więc cóż robić? Rozmawiać o nie sporcie w czasach kultu sportu? Spróbujmy.

Przypomnijmy, Ikkos to pragmatyk, który idzie z duchem czasu i dąży bezwzględnie do celu, natomiast Sotion jest wcieleniem równowagi ducha i ciała, postawy, z której wyrasta najwartościowszy, według Bobkowskiego, korzeń europejskej kultury. Sotion jest człowiekiem, który nie potrafi wyeksponować swoich zalet, gdyż są one niewidzialne i mało popularne. Nie potrafi zamknąć się w raz obranej roli społecznej, w raz przyjętej pozie. Czy warto dzisiaj kibicować Sotionowi, który umiłował cnotę wolności?

Jednak ciekawszy dla dzisiejszego kibica wydaje się być portret Ikkosa, który smaki życia poświęca dla zysku, poklasku, aby w ramach raz obranego celu stać się niewolnikiem systemu, którego jest beneficjentem. Wydaje się, że z naszego punktu widzenia właśnie to napięcie jest najwartościowsze i przykłada nam stare antyczne lustro legendarnego olimpijczyka, wcielonego na naszych oczach w nowe i nieoswojone formy sportu. A wówczas opowieść sprzed dwudziestu sześciu wieków zlewa się z naszą codziennością, w przeddzień Euro.

I właśnie najcenniejsza jest szeroka perspektywa starożytnego tygla świata, jego barw i odcieni, jakże niepopularnych i nie w cenie naszych czasów. Zupełnie jakbyśmy byli zmutowanymi Sotionami, z wodą w ustach, bez prawa głosu, niemi i bezsilni wobec jedynie słusznego modelu kibicowania. I warto może spytać, co by się stało, gdyby zamknąć na 10 lat wszystkie okienka transferowe, oddać się prostolinijnej rywalizacji, bez tego wszystkiego, co nazywamy zyskiem? Czy kibicujemy tylko Ikkosom? Który z nas jest Sotionem?

Zapraszamy do dyskusji.

Andrzej Ficowski

Organizacja: Muzeum Współczesne Wrocław i Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne Rita Baum

Partnerzy:
Dolnośląska Szkoła Wyższa

Redakcja Rity Baum

G-punkt

Radio Wrocław

Dodano: 8.07.12 Udostęnij: Facebook, Twitter
Biegnie i prowadzi: Paweł Piotrowicz

Biegną i dyskutują : Jerzy Luty – filozof i sportowiec, Jacek Jackowiak – filozof i sportowiec oraz redakcja Rity Baum w składzie: Ewa Miszczuk – dział społeczny, Agnieszka Kłos - dział kultura, Andrzej Ficowski – dział teatralny, Marcin Czerwiński – redaktor naczelny
Runs and leads: Paweł Piotrowicz

Run and discuss: Jerzy Luty – a philosopher and a sportsman, Jacek Jackowiak – a philosopher and a sportsman, and editorial team of Rita Baum including: Ewa Miszczuk – social column, Agnieszka Kłos – cultural column, Andrzej Ficowski – theatrical column, Marcin Czerwiński – editor.