Kobiety i praca w czasach wyzysku. Projekcja filmu “Specjalne Strefy Wyzysku” i dyskusja 07.03.14 Dyskusja Piątek, godz.18.00, Beautiful Tube Friday, 6 PM, Beautiful Tube

Film “Specjalne Strefy Wyzysku” został zrealizowany przez SzumTV oraz Think Tank Feministyczny. Jego autorki powracają do końca lat osiemdziesiątych, kiedy w Polsce rozpoczęła się transformacja ustrojowa. Ważną rolę w tych procesach odegrała kwestia zadłużenia PRL-u i pozyskanie nowych kredytów na sfinansowanie reform ustrojowych. Zachodnie rządy, banki i międzynarodowe korporacje postawiły wówczas szereg warunków, w tym likwidację wielkich zakładów pracy zwłaszcza w przemyśle ciężkim. Stawką w tej grze było otwarcie dostępu do rynku dla zagranicznych inwestorów.

W tych warunkach powstał program reform gospodarczych nazwany “terapią szokową”, który doprowadził do upadłości, likwidacji lub prywatyzacji państwowego przemysłu i rolnictwa. Terapia szokowa spowodowała wzrost bezrobocia i ubóstwa. Od 1989 do 2011 liczba miejsc pracy zmniejszyła się prawie o 6 mln. Wysokie bezrobocie, represyjna polityka socjalna i niepewne formy zatrudnienia zmusiły masy ludzi do pracy w najgorszych warunkach lub do emigracji. Zmiany te w szczególności dotknęły kobiety z nisko- i średniodochodowych gospodarstw domowych.

W 1994 r. Sejm uchwalił ustawę o Specjalnych Stref Ekonomicznych, która miały być odpowiedzią na kryzys w przemyśle i na rynku pracy. W zlokalizowanej pod Wrocławiem podstrefie Kobierzyckiej mieści się fabryka Chung Hong Electronic – poddostawca koreańskiego koncernu LG. Latem 2012 r., dyrekcja fabryki zwolniła dyscyplinarnie grupę 24 pracowników z powodu podjęcia przez nich akcji strajkowej. Pracownicy domagali się podwyżek, przywrócenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz przywrócenia do pracy działacza związkowego, nielegalnie zwolnionego z Chung Hong w trakcie prowadzenia sporu zbiorowego z dyrekcją.

Dokument – w oparciu o wywiady z pracownicami i pracownikami – ujawnia przyczyny, jakie skłoniły ich do przystąpienia do strajku. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy i mieszkanki Wałbrzycha i Nowej Rudy, którzy każdego dnia dojeżdżają do zakładów w SSE, oddalonych od ich miejsca zamieszkania o dziesiątki kilometrów. Opowiadają o uciążliwych warunkach pracy, wielogodzinnych dojazdach, przymusowych nadgodzinach, braku czasu wolnego, codziennej walce o przetrwanie za minimalne wynagrodzenie i zmęczeniu spowodowanym koniecznością łączenia pracy najemnej z obowiązkami domowymi i opieką nad najbliższymi.

Dodano: 27.02.14 Udostęnij: Facebook, Twitter
Po projekcji zapraszamy na dyskusję o sytuacji kobiet na rynku pracy. Wezmą w niej udział Magda Malinowska (OZZ Inicjatywa Pracownicza) oraz Małgorzata Maciejewska (socjolożka, autorka raportu "Zmęczone ciała i bezcenne produkty. Warunki pracy kobiet w specjalnej strefie ekonomicznej przemysłu elektronicznego"). Dyskusję poprowadzi Łucja Łopatka (Inicjatywa 8 Marca). The screening will be followed by a discussion about the situation of women in the job market. Among the participants will be Magda Malinowska (the Workers’ Initiative trade union) and Małgorzata Maciejewska (a sociologist, author of the report “Exhausted bodies and precious products: women’s work in a Special Economic Zone for the electronics industry in Poland”). The discussion will be led by Łucja Łopatka (The March 8 Inititative). foto./frag. filmu "Specjalne strefy wyzysku"