Wrocław – Białystok. Dyskusja o „białej sile” i „czarnej pamięci” 18.05.16 Dyskusja 18.05.16 (środa), godz. 18, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny 18.05.16 (Wednesday), 6 PM, Beautiful Tube, free admission

„Białystok. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki?

Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami.

Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia „miasta bez pamięci”. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2015

Zapraszamy do dyskusji z autorem głośnego reportażu o współczesnym Białymstoku. Krzysztof Jaskułowski w rozmowie z Marcinem Kąckim, nawiąże z pewnością także do kontekstu wrocławskiego.

Marcin Kącki – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym.

Krzysztof Jaskułowski – dr hab., historyk i socjolog zajmuje się dziejami Walii, teorią narodu i nacjonalizmu, integracją europejską, a także antropologią kulturową.

Kurator debat Curator of debates Bartek Lis Dodano: 5.05.16 Udostęnij: Facebook, Twitter
Spotkanie z Marcinem Kąckim, autorem książki "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" (Wydawnictwo Czarne, 2015)

Prowadzenie: dr hab. Krzysztof Jaskułowski
Meeting with Marcin Kącki, author of the book "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" (Wydawnictwo Czarne, 2015)