Hi-fi Szczepin. Performatywne warsztaty dźwiękowe – vol. 2 01.09.13 01.09.2013 (niedziela), godz. 12-15 01.09.2013 (Sunday), 12:00 - 15:00 PM

Warsztaty zakładają podjęcie aktywnego nasłuchu i odsłuchu pejzażu dźwiękowego (soundscape) Szczepina. Podstawową kategorią dla jego odczytania jest pojęcie hi-fi autorstwa kanadyjskiego kompozytora, environmentalisty oraz ekologa akustycznego Murrey’a Schafer’a. Hi-fi jest systemem o korzystnym stosunku sygnału do zakłóceń, oznacza więc te elementy pejzażu dźwiękowego, które rozpoznajemy jako przyjemne, relaksujące czy interesujące.

Uczestnicy warsztatów zostaną uwikłani w próbę przedarcia się przez szumy, zgiełk i gwar oraz odzyskanie lub odszczepienie dźwięków o właściwościach pejzażu hi-fi. W tym celu użyty zostanie mechanizm fieldrecordingu ukierunkowanego na wybrane właściwości akustyczne przestrzeni Szczepina. Wykorzystamy rekordery, dyktafony, różnorodne mikrofony oraz ekrany i recyklingowe filtry akustyczne. Bodźcami dla odzyskania hi-fi Szczepina będą następujące tematy: foodsounds, zwierzęta miejskie, podłoża i powierzchnie, wodne światy oraz dźwięki.

Prosimy o zabranie w miarę możliwości swoich dyktafonów. W zgłoszeniu proszę podać informacje, czy będziecie Państwo dysponowali takim sprzętem. Liczba miejsc ograniczona (10), zgłoszenia proszę nadsyłać na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl do 27 sierpnia 2013.

Decyduje kolejność zgłoszeń!

Prowadzenie: dr Agata Stanisz, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:19.08.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
Szczepin to osiedle trochę zapomniane. Bardzo blisko historycznego centrum Wrocławia, na trasie przelotowej pomiędzy Rynkiem a innymi dzielnicami, wydaje się, że utraciło swoją tożsamość. Podczas czterech spotkań postaramy się pokazać Państwu niezwykłość tego miejsca. Wykorzystamy do tego wszystkie zmysły.
Pozwólcie się poprowadzić po Szczepinie. Otwórzcie szeroko oczy, wytężcie słuch, wdychajcie szczepińskie powietrze głęboko. Sensualne spotkanie z osiedlem, które zgodziło się ugościć w dawnym bunkrze sztukę współczesną.

Gotowi na przygodę?

Bartek Lis – kurator projektu „Sensualny Szczepin”
Szczepin is a slightly forgotten settlement. Very close to the historical centre of Wrocław, on the Market Place - other districts route, it has lost its identity. During four meetings we are going to try and show you the exceptional character of this place. We are going to use all senses to do that.
Let us guide you through Szczepin. Open your eyes wide, strain to hear and breathe the Szczepin air deep in. A sensual meeting with the settlement which agreed to host contemporary art in the former air-raid shelter.

Are you ready for an adventure?

Bartek Lis – curator of the “Sensual Szczepin” project
Źródło: otwarte zasoby Source of the information: open resources Źródło: otwarte zasoby Source of the information: open resources