Szukaj,
,

BIP,
Supermatki, superbohaterki. Kobiecy krąg na wystawie “Stany skupienia” 15.05.19 (środa), godz. 18.00–19.30, 3. piętro, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy (Wednesday), 6.00–7.30 pm, 3rd floor, admission free, prior registration is necessary

Kobiece kręgi to cykl, w którym zainspirowane postawami artystek biorących udział w wystawie Stany skupienia, poruszamy aktualne i ważne dla nas problemy w bezpiecznej i wolnej od oceny przestrzeni. Podczas Kobiecych kręgów każda z nas jest ekspertką, wystarczy gotowość do wysłuchania innych kobiet i dzielenia się własnym doświadczeniem. Formuła cyklu nawiązuje do “Kręgów kobiet” – nieformalnych spotkań, organizowanych przez kobiety na całym świecie, opartych na wymianie doświadczeń, wzajemnej inspiracji i wparciu.

Punktem wyjścia do kolejnej rozmowy w kobiecym kręgu będzie praca Supermatka Elżbiety Jabłońskiej. W cyklu z 2002 roku artystka fotografuje się wraz ze swoim synem Antkiem na tle domowych wnętrz, a w zaaranżowanych scenach przybiera role dziecięcych bohaterów: Batmana i Supermana. Artystka pozując w strojach superbohaterów, łączy konwencję sakralnych przedstawień piety z popkulturą. Jabłońska z jednej strony podkreśla wyłącznie męskie imaginarium bohaterstwa, z drugiej zaś dowartościowuje macierzyństwo poprzez eksponowanie znaczenia takich wartości jak troska, opiekuńczość, czułość i miłość.

Podczas ostatniego spotkania w kręgu, podążając tropem Elżbiety Jabłońskiej, spojrzymy na swoją codzienność jak na tworzywo dzieła sztuki. Przyjrzymy się niezauważanej pracy, którą wykonujemy każdego dnia i zastanowimy się czym współcześnie jest mit Matki Polki. W których rolach czujemy się swobodnie? Które są prawdziwie nasze, a które wynikają z rozmaitych oczekiwań społecznych? Czy czynności powszechnie uznawane za obowiązek kobiet takie jak gotowanie, sprzątanie, opieka nad dziećmi i niedołężnymi członkami rodziny, możemy uznać za pracę, za którą należy się wynagrodzenie? A może tak jak Elżbieta Jabłońska lubimy cykliczność i pozorną nudę tkwiącą w codziennych czynnościach? Zapraszamy do wspólnej refleksji i wymiany doświadczeń podczas ostatniego kobiecego kręgu na wystawie Stany skupienia.

Dodano:24.04.19 Udostępnij: Facebook, Twitter
Prowadzenie:
Anna Krukowska

Wystawa oraz spotkanie
przeznaczone są
dla osób powyżej 15. roku życia.

Ilość miejsc ograniczona

Obowiązują zapisy:
a.krukowska@muzeumwspolczesne.pl

Wydarzenie towarzyszące
wystawie "Stany Skupienia"
Led by:
Anna Krukowska

Admission to the meeting
and exhibition is only for
people over 15 years old

Limited enrolment on a first-
-come first-served basis: