Szukaj,
,

BIP,
Walk & Talk. Migracje w przeszłości i dziś 22.11.18 (czwartek), godz. 18.00, poziom 0, wstęp bezpłatny (Thursday), 6.00 pm, ground floor, free admission

W czwartek 22 listopada o godz. 18.00 w przestrzeni wystawy Elli Littwitz I wody stały się piołunem odbędzie się spacer z cyklu Walk & Talk, który poprowadzi archeolożka – Agata Kubala.

Przemieszczenia ludności o charakterze migracyjnym w obrębie basenu Morza Śródziemnego nie są zjawiskiem nowym, naznaczającym jedynie naszą codzienność. Ich początki sięgają daleko w przeszłość tego regionu. Materialne dowody takich przesunięć są częstymi znaleziskami na śródziemnomorskich stanowiskach archeologicznych.

Podczas spaceru na prace Elli Littwitz spojrzymy oczami archeologa, zastanawiając się także na ile obraz Śródziemnomorza w starożytności, wyrosły na gruncie idei klasycyzmu, jako idealnej, sielskiej krainy szczęśliwości, jest bliski prawdy. Otóż może się okazać, że przeszłość tego regionu jest równie skomplikowana, jak jego teraźniejszość.

Jakie były przyczyny migracji starożytnych?
Czy powody, dla których ówcześni mieszkańcy tego regionu decydowali się wyruszyć w nieznane różniły się od tych, którymi kierują się jego obecni rezydenci?
Jakie były kierunki migracji?
Czy miały równie dramatyczny przebieg?

To część pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć podczas spaceru.

dr Agata Kubala
archeolog śródziemnomorski, absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się sztuką starożytnej Grecji ze szczególnym uwzględnieniem starożytności z dawnych wrocławskich kolekcji muzealnych. Naukowe zainteresowania obejmują także sztukę Bliskiego Wschodu w I tysiącleciu p.n.e.

Dodano:7.11.18 Udostępnij: Facebook, Twitter
Spacer z archeolożką
Agatą Kubalą
po wystawie