Kino na dachu: Szkoła Babel 16.07.17 Film, Projekty społeczne (niedziela), godz. 21:30, taras na dachu MWW, wstęp bezpłatny (Sunday), 9:30 PM, terrace on the roof of MWW, free admission

W związku z trwającą od 2 czerwca do 21 sierpnia wystawą fotografii Gordona Parksa „Aparat to moja broń” Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na serię projekcji filmowych dotyczących tematyki podejmowanej przez słynnego afroamerykańskiego fotografa. Pokażemy sześć bardzo różnych filmów pełnometrażowych, a dodatkowo przygotowaliśmy cztery „Wykłady na Leżakach” – spotkania tematyczne w formule swobodnej rozmowy na muzealnym dachu.

Twórczość Parksa zachęca do komentarza i refleksji na temat sytuacji osób czarnoskórych w Ameryce na przestrzeni lat. Tego, jak od statusu niewolników stopniowo uzyskiwali prawa i jak odnosili się do tego artyści w USA. Kiedy rasistowskie „Narodziny narodu” Griffitha zostały zdyskredytowane? Jakie opowieści pojawiły się w Hollywood w ich miejsce, jakie postaci były przewidziane dla czarnoskórych aktorów? Tym krótkim przeglądem spróbujemy pokazać te przemiany, zwracając też uwagę, że choć pozycja Afroamerykanów w społeczeństwie amerykańskim uległa polepszeniu, nadal są w nim grupy wykluczone, jak chociażby Latynosi. Wyruszcie z nami w tę filmową podróż, byśmy razem zastanowili się nad tymi wątkami, sięgając też do Europy i idei multikulturowej, różnorodnej społeczności, która po latach popularyzacji znajduje się dziś w głębokim kryzysie.

W dniach 22 czerwca, 29 czerwca, 6 lipca i 13 lipca o godz. 19:00 na muzealnym dachu czekają nas „Wykłady na Leżakach”, które odnosić się będą do filmowej treści, jednocześnie poszerzając wątki i dookreślając tematykę prezentowanych w ramach przeglądu obrazów. Pierwszy z wykładów, dotyczący wizerunku Afroamerykanów w kinie hollywoodzkim wygłosi Marta Wróbel (dziennikarka kulturalna współpracująca m.in. z “Polityką”, autorka bloga http://czarnaameryka.blog.polityka.pl/), a tydzień później spotkamy się z Martą Malinowską, dziennikarką odpowiedzialną za audycję „Rytm ulicy” w Radiu Wrocław Kultura. Opowie o inspiracji głównego nurtu kulturą, która miała swój początek wśród czarnej biedoty. W lipcu porozmawiamy o rasach i grupach współcześnie dyskryminowanych w USA, a na koniec o multikulturowej wizji świata.

Kino na dachu: „Szkoła Babel”, reż. Julie Bertucelli, Francja 2014, 89′
16.07, g. 21:30, taras na dachu MWW

24 uczniów pochodzących z 24 państw w jednej klasie. Przyjechali do Francji z całego świata, z nadziejami na lepsze życie. Decydowały względy ekonomiczne, ale niektórzy musieli opuścić kraj dzieciństwa z powodów politycznych (chłopak żydowskiego pochodzenia źle czujący się w Serbii) czy obyczajowych (dziewczyna z Afryki, która nie chce poddać się przymusowemu obrzezaniu). Różne języki macierzyste, różne kolory skóry, różne religie – prawdziwa „Szkoła Babel”. Na razie przez rok będą uczyć się głównie języka francuskiego, ale także bycia ze sobą w grupie, pokonywać barierę obcości.

Fragment recenzji Zdzisława Pietrasika

PROGRAM FILMOWY
Otwarcie (Kino Schron): 7.06, g. 18:00 | „Shaft”, reż. Gordon Parks, USA 1971, 100′

Kino Na Dachu:
18.06, g. 21:00 | „Zniewolony. 12 Years a Slave”, reż. Steve McQueen, USA 2013, 133′

2.07, g. 21:30 | „Soul Power”, reż. Jeffrey Kusama-Hinte, USA 2008, 93′

9.07. g. 21:30 | „Złota klatka”, reż. Diego Quemada-Diez, Hiszpania/Meksyk/Gwatemala 2013, 110′

16.07, g. 21:30 | „Szkoła Babel”, reż. Julie Bertucelli, Francja 2014, 89′

Zamknięcie (kino Schron): 19.07, g. 18:00 | „Malcolm X”, reż. Spike Lee, 1992, 202′

*na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny
**na wszystkie filmy obowiązują wejściówki (liczba miejsc ograniczona). Bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu projekcji w kasie MWW
***w razie niepogody filmy zostaną zaprezentowane w Kinie Schron na 1 piętrze muzeum