Odzieżowe niewolnictwo, czyli o realnych kosztach fast fashion. Rozmowa z Markiem Rabijem 24.11.16 Projekty społeczne, Rozmowa (czwartek), godz. 18.00, Beautiful Tube, 1. piętro, wstęp bezpłatny (Thursday), 6 PM, Beautiful Tube, 1st floor, free admission

Ubranie jest nieodłącznym elementem naszego funkcjonowania w społeczeństwie. Oprócz praktycznych funkcji, jak ochrona przed zimnem czy przykrycie nagości, strój stanowi też komunikat symboliczny informujący m.in. o naszym statusie i upodobaniach estetycznych. To nie zmieniło się od stuleci, nigdy jednak ubrania nie były tak dostępne jak obecnie. Szybkość zmian, jaką narzucają nam trendy idzie w parze z relatywnie niskimi cenami ubrań. Jednak realne koszty taniej produkcji są w rzeczywistości bardzo wysokie. Stawką często jest życie. Dobitnie przekonaliśmy się o tym kiedy w 2013 roku pod gruzami Rana Plaza zginęło prawie 1200 pracowników. Skala tragedii poruszyła wtedy opinię publiczną i wymusiła pytania o możliwe alternatywy wobec nieetycznych sposobów produkcji ubrań. Podkreślane w wielu publikacjach społeczne i globalne szkody, które są wynikiem fast fashion stanowią wyzwanie nie tylko dla przemysłu odzieżowego ale także dla naszych indywidualnych wyborów konsumenckich.

Na spotkaniu z Markiem Rabijem porozmawiamy m.in. o warunkach w jakich produkowane są ubrania dla polskich i międzynarodowych marek oraz co zmieniło się w tej kwestii w ciągu kilku ostatnich lat. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy etyczna moda jest możliwa i jaką mamy rolę w procesie zmian.

Marek Rabij: absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dziennikarstwie od 1996 r. Zawodu uczył się w krakowskim oddziale Gazety Wyborczej jeszcze w epoce przedinternetowej. Początek e-rewolucji w polskich mediach oglądał już od środka, jako członek zespołu tworzącego portal Interia.pl. W 2001 r. dołączył do ekipy tworzącej polskie wydanie tygodnika Newsweek, skąd po 15 latach pracy trafił do Forbesa. Kocha góry, historię starożytną i współczesną Azję. Zawodowo najbardziej pasjonują go złożone mechanizmy współczesnej globalizacji oraz jej wpływ na życie konsumentów na całym świecie. W 2016 r. wydał książkę „Życie na miarę”, reportaż o funkcjonowaniu globalnego przemysłu odzieżowego i codzienności szwaczek w Bangladeszu.

Anna Małecka: doktorantka Nauk o Kulturze w Instytucie Kulturoznawstwa UWr., Zajmuje się sztuką współczesną, modą i ich wzajemnymi relacjami. Pisze rozprawę doktorską na temat krytycznego potencjału sztuki współczesnej wobec przemysłu modowego.

Kurator debat Curator of debates Bartek Lis Dodano: 9.11.16 Udostęnij: Facebook, Twitter
Rozmowa z Markiem Rabijem autorem książki „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo”

Prowadzenie: Anna Małecka

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Stosunki pracy. Z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław”