„NOWE SZCZYTY — KARTOGRAFIA PRZYSZŁEJ STRUKTURY WSZECHOGARNIAJĄCEJ #1” 13.02.12 Wydarzenie specjalne Start części pierwszej: 13.2.12 (poniedziałek), godz. 11-14 w Panoramie Racławickiej (wstęp bezpłatny, rezerwacje: 696 893 345 lub a.grabarczyk@muzeumwspolczesne.pl)
Start części drugiej: 13.2.12 (poniedziałek), godz. 15-20 w Muzeum Współczesnym Wrocław (wstęp bezpłatny)
Start of first part: 13.2.12 (Monday), 11AM in Panorama Racławicka
Start of second part: 13.2.12 (Monday), 3PM in Wrocław Contemporary Museum

Punktem wyjścia jest panorama jako produkt myśli XIX wieku i refleksja nad zachodzącymi w owym czasie procesami globalizacyjnymi. Olga Lewicka rozumie holistyczną, wszechogarniającą formę nowego medium jako estetyczny wyraz przełomowego momentu, w którym ówczesny system ekonomiczno-polityczny znalazł swoje – wtedy jeszcze bezkrytyczne – przełożenie na sferę sztuki. Globalizacja jawiła się tam jako triumf jednostki nad obserwowanym z bezpiecznego dystansu, już skolonizowanym światem i naturą. Obserwator ulokowany został w centrum percypowanego uniwersum, jednocześnie poddając się iluzji, kreowanej przez optyczny mechanizm panoramy.

Uczestnicy akcji konfrontowani są z iluzją, która kolejno jest tworzona i denuncjowana. Wielopłaszczyznowe traktowanie medium panoramy czyni z niej w tym działaniu nośnik szerokiego spektrum treści i odniesień, które połączone zostają wspólnym mianownikiem okrągłej formy. Odbywa się to na płaszczyźnie dosłownej i przez alegoryczne znaczenia, jakie ta forma konotuje.

Temat przedstawienia Panoramy Racławickiej prowokuje do poruszenia kwestii mitów narodowych i koresponduje z inną przestrzenią, w której ma miejsce akcja: siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław, budynku pierwotnie pełniącego funkcję niemieckiego schronu przeciwlotniczego – skonstruowanego również na planie koła. Pojawiają się pytania o formy partycypacji w sztuce i nasze osobiste współuczestnictwo w aktualnym systemie kapitalistycznym. A przez nawiązanie do postaci Buckminstera Fullera – o wspólny, globalny ruch w uniwersum na innym obiekcie na planie koła, Statku Kosmicznym Ziemia.

Szczegółowy program wydarzenia znajdą Państwo w załączonym pliku.

Kuratorka Curator Alicja Grabarczyk Dodano: 6.07.12 Udostęnij: Facebook, Twitter
Działanie artystyczne Olgi Lewickiej stanowi pierwszą odsłonę serii wydarzeń wokół jej książki "Panorama. Materials for Mapping a Prospective All-Embracing Structure" (pol. "Panorama. Materiały do Kartografii Przyszłej Struktury Wszechogarniającej"), opublikowanej przez Wydawnictwo Morava w 2011 roku. Akcja powstała we współpracy z teoretykiem mediów Carstenem Zornem.

Całodzienne działanie, odbywające się we wrocławskiej Panoramie Racławickiej i Muzeum Współczesnym Wrocław, zostało podzielone na dwa etapy. Uprzejmie informujemy, że liczba uczestników pierwszej części, rozgrywającej się w przestrzeniach Panoramy, jest ograniczona do 45 osób z przyczyn technicznych. Wszystkich zainteresowanych prosimy o rejestrację pod adresem a.grabarczyk@muzeumwspolczesne.pl lub telefonicznie: +48 696 893 345. Etap drugi, na który zapraszamy do siedziby Muzeum Współczesnego Wrocław, to wydarzenie otwarte.

W całodniowym wydarzeniu udział wezmą: Michail Adamis, Carson Chan, Agata Karpiel, Justyna Kowalska, Dorota Monkiewicz, Romuald Nowak, Kari Rittenbach, Borys Roman, Piotr Zakeusz, Honza Zamojski, Carsten Zorn.
The day-long event, taking place in Wrocław's Racławice Panorama and Wrocław Contemporary Museum, has been divided into two stages. Please kindly note that the number of participants of the first part, held in the spaces of the Panorama, is limited for technical reasons. If you are interested in attending, please register at a.grabarczyk@muzeumwspolczesne.pl or by phone: + 48 696 893 345. The second part, at Wrocław Contemporary Museum, is an open event.

In order of appearance: Michail Adamis, Carson Chan, Agata Karpiel, Justyna Kowalska, Dorota Monkiewicz, Romuald Nowak, Kari Rittenbach, Borys Roman, Piotr Zakeusz, Honza Zamojski, Carsten Zorn.