8. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPOWIADANIA W MWW 03.10.12–16.10.12 Wydarzenie specjalne

„Dawno zilustrowane”

wystawa Kamy Sokolnickiej

3.10–16.10.12

wernisaż: 3.10.12, (środa) godz. 17

W swoim najnowszym projekcie, przygotowanym specjalnie z okazji MFO Kama Sokolnicka podejmuje próbę dyskusji z tradycją dwudziestowiecznej awangardy literackiej. Wykorzystując kolażową formę składa na nowo obrazy z fragmentów skojarzeń, odniesień literackich i powidoków burzliwej historii tej dziedziny. XX wiek był bodajże najbardziej dynamicznym okresem rozwoju tego obszaru sztuki, w którym eksperyment i nowatorstwo w podejściu do słowa osiągnęły swoje apogeum. Przełożenie i rekonstrukcja tych zmian w formie cyklu kolażowych obrazów jest kolejną próbą przeczytania historii pisarstwa. W twórczości Sokolnickiej słowo pisane, oraz jego filozoficzne i semantyczne konsekwencje zawsze odgrywały niepoślednią rolę jako przyczynek i źródłosłów do badania kultury wizualnej. Jej wystawa w MWW towarzyszy spotkaniom organizowanym w ramach festiwalu opowiadań.

Kama Sokolnicka: pobyty twórcze m.in. w Europejskim Centrum Współczesnych Działań Artystycznych CEAAC w Strasburgu (2004). Jej prace znajdują się w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i w kolekcjach prywatnych. Nominacja do nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo (2010). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Nominacja do Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart (2011).

DYSKUSJE

3.10.2012, godz.17

“Blizny po awangardzie” – dyskusja z udziałem krytyków sztuki, historyków literatury, artystów i publicystów. O tym, dlaczego nie ma już awangardy, a rewolucyjne myślenie o sztuce i literaturze stało się anachroniczne. I o tym, dlaczego przełom w kulturze stał się domeną cwanych hochsztaplerów i radosnych programistów.

4.10.2012, godz. 17

„Opowieść o opowiadaniu”

Puste linki zamiast puenty. Polifoniczna opowieść o opowiadaniu. Z kłótnią antropologiczno-literacką w bonusie. Dlaczego literatura zatraciła moc tworzenia mitu? Dlaczego sztuka przekazów ustnych dryfuje na marginesie kultury? Dlaczego najbardziej nośne narracje tworzą spece od marketingu?

Dodano: 18.09.12 Udostęnij: Facebook, Twitter