Dialog studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z Jiřím Kovandą 08.11.13–20.12.13 Wydarzenie specjalne, Wystawa

Zakończyliśmy serię warsztatowych spotkań towarzyszących montażowi wystawy Jiříego Kovandy pt. „Jeszcze tu nie byłem”. Efektem końcowym tygodniowych działań są dwie instalacje przygotowane przez studentów akademii: Bartka Guza, Kasię Kopacz, Dominikę Uczkiewicz i Szymona Wojtyłę.

„Poprosiłem studentów o przyniesienie płaskich
i okrągłych przedmiotów” oraz „Już tam byłam (Gałązka odrzucona z wystawy przez Jiřígo Kovandę)” są prezentowane na 3 piętrze MWW na wystawie „Jeszcze tu nie byłem” i będą dostępne dla publiczności do 20.12.2013.

Pierwsza z prac powstała z inicjatywy artysty.
Jest to prosta konstrukcja, której budowę poprzedziła odpowiedź na pytanie Kovandy: „Dlaczego przynieśliście właśnie te przedmioty?”. Znajdziemy wśród nich niechcianą w kuchni tanią chińską porcelanę, zwykłą zakrętkę, brzydki zegar ścienny,
na który nie dało się patrzeć oraz ulubione klisze fotograficzne czy próbę znalezienia „najwłaściwszego” okrągłego przedmiotu.

„Już tam byłam (Gałązka odrzucona z wystawy przez Jiřígo Kovandę)” to pomysł autorski studentów. Praca powstała w rezultacie spontanicznej reakcji na zaobserwowaną w trakcie montażu sytuację wyrzucenia z przestrzeni ekspozycji nieodpowiedniej gałązki, która się nie podobała i śledzenia procesu szukania nowej i lepszej na potrzeby ekspozycji. Okoliczności poszukiwania odpowiedniej gałązki sprowokowały pytanie – „Czy w przypadku sztuki konceptualnej estetyczny kształt gałązki ma znaczenie?”Gałązkę odrzuconą udało się odnaleźć, to co zdyskwalifikowane ponownie przywrócić do przestrzeni pozornie zamkniętej, czy też odwrotnie: przestrzeń pozornie ekskluzywną i określoną uczynić jednak otwartą.

Kuratorki Curators Małgorzata Sobolewska, Patrycja Mastej Dodano: 15.11.13 Udostęnij: Facebook, Twitter