Dzień jest za krótki (Kilka opowieści autobiograficznych) 13.09.13–21.10.13 Wydarzenie specjalne, Wystawa 13.09.13 (piątek) godz.19 13.9.13 (Friday) 7 PM

Wystawa jest poświęcona autobiograficznym relacjom w najnowszej sztuce polskiej. Zaproszeni artyści opowiadają własne historie. Są to historie z życia wzięte, w których narracja zazwyczaj jest snuta w pierwszej osobie. Napięcie pomiędzy figurą autora a podmiotem dzieła z jednej strony, a z drugiej – pomiędzy fikcją a prawdą przedstawienia tworzy oś tej wystawy.

Słowa „dzień jest za krótki” to cytat z wypowiedzi pewnego dyrektora galerii, który jest również artystą. Wypowiedź dotyczyła niemożliwości pogodzenia aktywności artystycznej z zarządzaniem instytucją. Słowa stanowią jednocześnie wyraz frustracji osoby, która jest świadomym obserwatorem własnych życiowych wypadków i na bieżąco je komentuje, starając się nie przeoczyć niczego. Jej zmartwienie można nazwać troską diarysty.

Autobiograficzność sztuki najnowszej to rozległy temat, gąszcz tropów i możliwych podejść, zarazem artystycznych, jak i badawczych. Na wystawie wytyczone zostają dwie ścieżki. Pierwsza została już wymieniona: sprzeczności towarzyszące zapisywaniu własnego życia, frustracja diarysty. Jak zanotować wszystko? Dokonywać wyborów? Przewidzieć co w przyszłości będzie ważne? Drugi trop to z kolei historia, która odbija się i w osobistych zapiskach, i w bardziej kronikarskim notowaniu codzienności.

Wystawa „Dzień jest za krótki” skupi się na wybranych przykładach dokumentu osobistego. Pokaże wyraziste zastosowania pierwszoosobowej narracji, by zastanowić się dlaczego i w jakim celu artyści współcześni tak często bazują na własnej autobiografii, ujawniają siebie jako narratora opowieści.

W trakcie wernisażu odbędzie się performance Ewy Zarzyckiej oraz akcja artystyczna Malwiny Niespodziewanej „Urodziny”.

Wystawie towarzyszył będzie album „Dzień jest za krótki” z tekstami Ingi Iwasiów, Agnieszki Karpowicz, Ewy M. Tatar i Magdaleny Ujmy.
Projekt albumu: Daria Malicka

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Współorganizatorzy:
Muzeum Współczesne Wrocław
Galeria BWA w Jeleniej Górze
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Galeria BWA Sokół w Nowym Sączu

Wystawa została zorganizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS

Kuratorka Curators Magdalena Ujma Dodano: 27.08.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
Artyści:
Azorro, Basia Bańda, Wojciech Bąkowski, Agata Bogacka, Monika Drożyńska, Pola Dwurnik, Aneta Grzeszykowska, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Łukasz Jasturbczak & Małgorzata Mazur, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Maess, Cecylia Malik, Malwina Niespodziewana, Hanna Nowicka, Joanna Pawlik, Joanna Rajkowska, Wilhelm Sasnal, Maciej Sieńczyk, Janek Simon, Mariusz Tarkawian, Zorka Wollny, Ewa Zarzycka, Erwina Ziomkowska, Artur Żmijewski.
Artists:
Cecylia Malik, "365 drzew", akcja artystyczna, performans w przestrzeni publicznej i fotografia, 2010, 332 Drzewo, Jesion, 22.08.2010, Pecs, własność artystki Cecilia Malik, "365 Trees", action art, performance in public space and photography, 2010, 332 Tree, Ash, 22.08.2010, Pecs, property of the artist Pola Dwurnik, "Egzamin u Artura", z cyklu Express Berlin - Warszawa, tusz, kredka, kolaż na papierze - 2011, własność artystki Pola Dwurnik, "Examination of Arthur", from the cycle Express Berlin - Warsaw, touche, pencil, collage on paper - in 2011, property of the artist Maess, Excessive, rysunek, kredka akwarelowa - 2010, własność artystki Maess, Excessive,drawing, watercolor - crayon - in 2010,