Eva Kotátková „Fazy snu” 08.11.13–20.01.14 Wydarzenie specjalne, Wystawa Piątek, godz.19.00, poziom IV Friday, 7 PM, level IV

Obsesyjne małpowanie zachowania, gestów i mimiki innych ludzi, które prowadzi do utraty tożsamości
i identyfikacji ze swoją osobą. Ryba, szukając ratunku przed zębami drapieżników, w wyniku ewolucji zmieniła płetwy na skrzydła, aby szybować ponad morskimi falami. Mieszkańcy dwóch naprzeciwległych bloków, którzy nigdy się nie spotkali, codziennie o tej samej porze spoglądają na siebie przez okna, komunikując się bez użycia słów.

Trudno szukać racjonalnych powiązań pomiędzy kolejnymi obrazami, które składają się na prace Evy Kotátkovej. Ich wspólna narracja operuje surrealną
i oniryczną poetyką. Każda z prac jest odrębnym studium przypadku. Ich kolejne odsłony łączą się ze sobą jak w strukturze kłącza Deleuze’a i Guattariego.

Jak rozumieją nasze zachowania zwierzęta, i w jaki sposób udaje się nam z nimi porozumieć? Co skłania nas do przekraczania naturalnych ograniczeń naszego ciała? Te pytania nurtują Kotátkovą.

Artystka, szukając nań odpowiedzi, zbiera i kataloguje dziwne przypadki, intrygujące historie i relacje
z wątpliwych etycznie naukowych eksperymentów
z poprzednich dekad. Niezwykłe fenomeny układa
w formy kolaży i wieloelementowych instalacji,
na które składają się cytaty z popularnonaukowych książek, przedmioty nasuwające na myśl pomoce naukowe, archiwalne zdjęcia, grafiki oraz odręczne rysunki.

Nadrzędnym celem, który emanuje z tych działań,
jest próba odpowiedzi na pytanie o to, jak funkcjonuje jednostka w złożonym kulturowo społeczeństwie
i jak to współżycie wpływa na jej naturalne odruchy
i instynkty.

W tej wielowątkowej opowieści być może odnajdziemy własne fascynacje i obsesje, które nam samym wydają się niewytłumaczalne.

Kurator Curator Piotr Stasiowski Dodano: 16.10.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
Eva Kotátková (ur. 1982, Praga CZ)

Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Sztuk Stosowanych w Pradze, San Francisco Art Institute oraz Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu od 2002 do 2007 roku.
Obecnie doktorantka Akademii Sztuk Stosowanych (VSUP) w Pradze.

W 2007 zdobyła nagrodę dla młodych artystów imienia Jindricha Chalupeckiego jako najmłodsza laureatka w historii tego konkursu. W 2012 była finalistką prestiżowej nagrody Future Generation Art Prize Fundacji Victora Pinchuka oraz finalistką 45 International Art Prize przyznawaną przez Fundację Prinz Pierre de Monaco. Stypendystka m.in. ISCP artist residency w Nowym Yorku w 2008 oraz MuseumsQuartier w Wiedniu również w 2008.

Autorka licznych wystaw indywidualnych oraz uczestniczka zbiorowych. Ostatnio jej prace m.in. można było oglądać na wystawie Il Palazzo Enciclopedico na Biennale w Wenecji.

Partnerem wystawy jest Czeskie Centrum, Warszawa.
Eva Kotátková (born 1982 in Prague, Czech Republic)

She studied at the Prague Academy of Fine Arts, Prague Academy of Applied Arts, San Francisco Art Institute and Akademie Bildende Kunst Wien from 2002-2007. Currently a PhD candidate at the Academy of Arts, Architecture and Design (VSUP) in Prague.

In 2007 she became the youngest artist ever to be awarded the Jindrich Chalupecky Award for young artists. In 2012 she was a finalist of the prestigious Future Generation Art Prize by Victora Pinchuk Foundation and the finalist of the 45th International Art Prize awarded by Prinz Pierre de Monaco Foundation. She was a grant-holder of the ISCP artist residency in New York in 2008, as well as MuseumsQuartier in Vienna also in 2008.

Eva has authored numerous solo exhibitions and participated in many group ones. Recently, her works were presented among others at the exhibition in Il Palazzo Enciclopedico at the Venice Biennale.

The Czech Centre in Warsaw is the Partner of this exhibition.
Fazy snu Stages of sleep Fazy snu Stages of sleep Fazy snu Stages of sleep