Iza Moczarna — Pasiek, „Kobiecość? Próba re — definicji” 27.09.13–18.10.13 Wydarzenie specjalne, Wystawa Godz. 18.00, poziom 0 (ring wokół windy) 6:00 PM, Level 0 (the ring around the lift)

Kobiecość, jako temat w sztuce czy fotografii nie jest niczym nowym. W tych przedstawieniach zawsze czytelne było to kim jest twórca i z myślą o kim dane dzieło powstaje. Czyje oczy będą na ową „kobiecość” patrzyły, czemu miałaby służyć owa ekspozycja i czy faktycznie rzecz traktuje o kobiecości? To są tylko niektóre pytania, które często sobie zadaję.

Dla mnie, jako dla socjologa gender, zawsze najciekawszym jest doszukiwanie się pewnych szczelin, zgrzytów, wyłomów w linearnej narracji na temat kobiecości, którą snują współczesne media i zachodnia kultura.

Pięknie, młodo, idealnie. Gdy ciało obrasta tłuszczem albo zostaje „przegięte” – to znaczy wymyka się normatywnej kontroli – dla wielu przestaje być „kobiece”. Tymczasem, to co krzywe, pełne, pomarszczone, albo niosące za sobą jakąś nieklasyczną opowieść, jest tak naprawdę najczęstsze.

Iza Moczarna-Pasiek fotografuje kobiecość i kobiety nie tuszując żadnych ich niedoskonałości, niedoskonałości, które wcale nimi nie są. To my – kultura, społeczeństwo – uznaliśmy, w którymś momencie pewną arbitralną „prawdę” o kobiecości. „Prawdę”, która jest fałszem.

Iza fotografuje kobiety takimi jakimi są. Historie jej bohaterek nie są ukryte albo poddane korekcie. One same również zabierają głos. Autorka w ten sposób pisze o swoim projekcie: „Wystawa składa się z ośmiu portretów kobiet, których wizerunki nie zostały udoskonalone w żaden sposób. Każda z nich prezentuje, w formie werbalnej i fotograficznej swoją opowieść o tym czym kobiecość jest ich zdaniem. Opowieści te są bardzo różnorodne. Dokładnie tak samo jak różnorodna a w tej różnorodności piękna jest sama kobiecość”.

Kurator: Bartek Lis

Dodano: 10.09.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
IZA MOCZARNA - PASIEK

artystka, fotografka, feministka. W swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecości. Ukazuje obszary kobiecości ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Jest autorką pierwszego w Polsce Kalendarza Amazonek 2005, w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu Cięcie w którym modelkami są łyse kobiety, Hardej Wenus-szkice gdzie przed obiektywem rozbierają się duże kobiety oraz wielu innych.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.moczarna-pasiek.com.pl
IZA MOCZARNA - PASIEK

an artist, photographer and feminist. In her projects she fights against stereotypical perception of femininity. She reveals areas of femininity hidden behind the curtain of taboo built by religion and culture of the Polish society. She is the author of the first The Breast Cancer Survivors Calendar 2005 in Poland, where women who underwent mastectomy pose to nude photos; the Cut project which involved bald women as models; Supercilious Venus - Draft, where big women strip off in front of the lens, and many other.

More information on the website: www.moczarna-pasiek.com.pl
Fot.: Sonia, IZA MOCZARNA - PASIEK Photo: Sonia, IZA MOCZARNA - PASIEK