Kino “Schron” 2. “Plemię” 09.03.16 Projekty społeczne, Wydarzenie specjalne (Środa), godz. 19, Beautiful Tube, poziom I wstęp bezpłatny (Wednesday), 7:00 PM, Beautiful Tube on level 1, admission free

W kameralnej przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław już po raz drugi podczas zimowych i wiosennych wieczorów działa Kino “Schron”. Motywem przewodnim cyklu spotkań i dyskusji są różne wymiary klaustrofobiczności i ograniczeń.

Podczas trzeciego z serii pokazów spróbujemy zmierzyć się z ograniczeniami komunikacyjnymi, pokazać jak dalece język wpływa na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie, ale również jak bariera językowa utrudnia odbiór dzieła. Pomoże nam w tym ukraiński film “Plemię” Mirosława Słabopszyckiego, który został w całości zrealizowany w języku migowym i był emitowany bez tłumaczenia oraz bez lektora. Dlaczego reżyser postawił na taki zabieg? W jakiej sytuacji postawił nas jako widzów? Jakie strategie „utrudnień” komunikacji stosują względem odbiorców współcześni twórcy przekazów audiowizualnych?

Debiutancki film ukraińskiego reżysera trafił na kilkadziesiąt festiwalowi filmowych całego świata, wszędzie wzbudzając sensację tematyką i formą. Treść jest bardzo prosta – głuchoniemy nastolatek stara się dopasować do systemu istniejącego w nowej szkole z internatem. Udane połączenie szokującej opowieści o zdehumanizowanej rzeczywistości z przemyślanymi rozwiązaniami zadziałało na wielu widzów. „Plemię” wyjechało z trzema nagrodami z Tygodnia Krytyki w Cannes, a reżyser doczekał się Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku.

Wstęp do filmu wygłosi Adam Kruk – krytyk filmowy („Dwutygodnik.com”, „Filmweb.pl”) i filmoznawca, z którym również będzie można porozmawiać po projekcji. Spotkanie poprowadzi Lech Moliński, autor programu Kina „Schron”, na co dzień związany z Wrocławską Fundacją Filmową.

kurator cyklu:
Lech Moliński (Wrocławska Fundacja Filmowa)

kurator projektów społecznych:
Bartek Lis (MWW)

Dodano: 24.02.16 Udostęnij: Facebook, Twitter
Kino “Schron” 2: Ciasnota

“Plemię”, reż. Mirosław Słabopszycki, Ukraina, 132’, 2014

opis: Głuchoniemy nastolatek stara się dopasować do systemu istniejącego w nowej szkole z internatem. Film powstał w języku migowym i jest wyświetlany bez tłumaczenia i bez lektora

temat: Ograniczenia komunikacyjne

gość: Adam Kruk

Darmowe wejściówki do odbioru w dniu projekcji od godziny 18:00 w kasie MWW
The “Shelter” Cinema 2: Crampedness