Kino “Schron” 2. “Pociąg” 06.04.16 Projekty społeczne, Wydarzenie specjalne (środa), godz. 19, Beautiful Tube, poziom I wstęp bezpłatny (Wednesday), 7:00 PM, Beautiful Tube on 1 floor, admission free

W kameralnej przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław już po raz drugi podczas zimowych i wiosennych wieczorów działa Kino „Schron”. Tym razem motywem przewodnim cyklu pokazów i dyskusji stały się różne wymiary klaustrofobiczności i ograniczeń.

Przed nami pożegnalne spotkanie z klasycznym filmem „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, po którym rozmawiać będziemy o ograniczeniach przestrzeni.

Prezentowany tytuł to kameralne studium psychologiczne, poetycka opowieść o samotności, a jednocześnie zbiorowy portret Polaków końca lat 50. Dwoje przypadkowych podróżnych spotyka się w przedziale sypialnym. Obserwujemy subtelną grę ich emocji – od wzajemnej niechęci do pozbawionej perspektyw bliskości – rozgrywa się na tle stłoczonego w pociągu ludzkiego mikrokosmosu. W połowie drogi spokojny rytm podróży zakłóca pojawienie się milicjantów szukających mordercy… W głównych rolach występują legendarni aktorzy polskiego kina: Leon Niemczyk, Lucyna Winnicka, Zbigniew Cybulski.

Film kończy serię czterech projekcji, w ramach których widzowie zobaczyli wcześniej takie filmy: „Powrót do Itaki”, reż. Laurent Cantet, „Motyl i skafander”, reż. Julian Schnabel i „Plemię”, reż. Mirosław Słaboszpyckij, a gośćmi byli odpowiednio: politolog Leszek Sobkowiak, psycholog Jarosław Klebaniuk i krytyk filmowy Adam Kruk. Przy okazji kwietniowej projekcji z widzami spotka się filmoznawca Robert Dudziński.

Dodano: 29.03.16 Udostęnij: Facebook, Twitter
Kino “Schron” 2: Ciasnota

"Pociąg", reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska, 93’, 1959

temat: ograniczenie przestrzenne