Kino “Schron”. Cykl filmowy. Spotkanie pierwsze — Liban 14.01.15 Projekty społeczne, Wydarzenie specjalne Pierwsze spotkanie: 14.1.15, godz. 19.00, przestrzeń edukacyjna, poziom I, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona Inauguration: 14.01.2014, 7:00 PM, level 1

W stolicy Dolnego Śląska funkcjonuje muzeum w dawnym schronie przeciwlotniczym. Organizując cykl filmowy w tej wyjątkowej przestrzeni chcemy postawić kilka pytań. Po pierwsze: o funkcję miejsca i o to, co ją determinuje? Po drugie: o idealne dla dzisiejszych czasów warunki do odbioru filmów. Kino? Dom? A może alternatywne przestrzenie projekcyjne? Po trzecie: czy w mieście, w którym działają 2 multipleksy studyjne, ludzie są nasyceni czy marzą o kameralnym kinie w starym stylu? W pierwszej połowie 2015 r. będziemy zastanawiać się nad odpowiedziami, odwołując się za pomocą dzieł filmowych do pogmatwanej historii schronu przy Placu Strzegomskim.

Obecna (tymczasowa) siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław powstała w 1942 r. jako schron przeciwlotniczy. Budynek przy Placu Strzegomskim niemal natychmiast zaczął spełniać inne funkcje. Już pod koniec II wojny światowej w 1945 r. w schronie działał szpital forteczny i punkt oporu. W pierwszych latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przy schronie stacjonował tabor cygański. Po transformacji ustrojowej w latach dziewięćdziesiątych w obecnych biurach MWW funkcjonowała hurtownia papierosów, sex shop czy pub “Bunkier”. 2 września 2011 r. w zaadaptowanej przestrzeni dawnego schronu przeciwlotniczego zostało otwarte Muzeum Współczesne Wrocław.

Cykl filmowy rozpoczniemy od czasów wojennych, jednocześnie pytając o to, jaki wpływ wywiera przestrzeń. Zarówno na bohaterów filmu, inaugurującego serię spotkań w MWW, jak i na publiczność zgromadzoną w miejscu projekcji. Okazję do rozważań daje „Liban” w reżyserii Samuela Maoza. Autor na podstawie własnych doświadczeń zaprezentował doświadczenia młodych izraelskich poborowych podczas Pierwszej Wojny Libańskiej w 1982 r.

Ten antywojenny traktat rozgrywa się w całości w przestrzeni czołgu, oddając nie tylko dramat wojny, ale również klaustrofobiczną atmosferę wynikającą z przebywania na bardzo małym obszarze. Film Maoza był porównywany z „Walcem z Baszirem” Ariego Folmana, ale sam też doczekał się uznania, zdobywając Złotego Lwa podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji i Złotą Żabę za najlepsze zdjęcia na 17. Festiwalu Plus Camerimage.

Kurator Curator Lech Moliński (Wrocławska Fundacja Filmowa) Dodano: 6.01.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Następne spotkania:

18 lutego 2015, godz. 19.00, “Godziny nadziei”, reż. Jan Rybkowski

11 marca 2015, godz. 19.00, “Cygan”, reż. Martin Sulik
Next meetings:

18 February 2015, 7:00 PM, “The Hours of Hope”, directed by Jan Rybkowski

11 March 2015, 7:00 PM, “Gypsy”, directed by Martin Sulik
fot.: Adam Ciach, makieta schronu wykonana w ramach 8 Przeglądu Sztuki SURVIVAL (Jacek Pawlikowski)