“Kino Schron” spotkanie drugie — “Godziny nadziei” 18.02.15 Projekty społeczne, Wydarzenie specjalne (Środa), godz. 19.00, przestrzeń edukacyjna, poziom I, wstęp bezpłatny - liczba miejsc ograniczona (Wednesday), 7:00 PM, educational space on level 1, admission free, limited number of places

Obecna (tymczasowa) siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław powstała w 1942 r. jako schron przeciwlotniczy. Budynek przy Placu Strzegomskim niemal natychmiast zaczął spełniać inne funkcje. Już pod koniec II wojny światowej w 1945 r. w schronie działał szpital forteczny i punkt oporu. Podczas drugiego pokazu w Kino „Schronie” dzięki filmowi „Godziny nadziei” Jana Rybkowskiego, będziemy odwoływać się do tej właśnie funkcji dzisiejszej przestrzeni MWW.

Prezentowany film przenosi nas w ostatnie dni drugiej wojny światowej, do małego miasteczka na Ziemiach Zachodnich. Znajduje się w nim szpital polowy, a w miejscowości jest zgromadzona zbieranina różnych narodowości: polscy i radzieccy żołnierze, więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych, amerykańscy jeńcy. W okolicznych lasach ukrył się oddział SS. Starcie jest nieuniknione. Film w reżyserii Jana Rybkowskiego („Kapelusz pana Anatola”, „Chłopi”), z którym współpracował Stanisław Różewicz (brat Tadeusza, autor m.in.: „Świadectwa urodzenia”, był porównywany z kinem włoskiego neorealizmu, dziś bywa określany zapomnianym arcydziełem polskiego kina.

Organizując cykl filmowy w przestrzeni muzeum w dawnym schronie przeciwlotniczym chcemy postawić kilka pytań. Po pierwsze: o funkcję miejsca i o to, co ją determinuje? Po drugie: o idealne dla dzisiejszych czasów warunki do odbioru filmów. Kino? Dom? A może alternatywne przestrzenie projekcyjne? Po trzecie: czy w mieście, w którym działają 2 multipleksy studyjne, ludzie są nasyceni czy marzą o kameralnym kinie w starym stylu? W pierwszej połowie 2015 r. szukamy odpowiedzi, odwołując się za pomocą dzieł filmowych do pogmatwanej historii schronu przy Placu Strzegomskim.

2 września 2011 r. w zaadaptowanej przestrzeni dawnego schronu przeciwlotniczego zostało otwarte Muzeum Współczesne Wrocław. Po okresie Festung Breslau, w pierwszych latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, przy schronie stacjonował tabor cygański. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w obecnych biurach MWW funkcjonowała hurtownia papierosów, sex shop czy pub “Bunkier”.

Kurator cyklu Curator Lech Moliński Dodano: 9.02.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Darmowe wejściówki będą do odbioru w dniu projekcji, od godziny 18:00, w kasie MWW (wstęp do filmu: Adam Kruk)

Koordynacja MWW - Bartek Lis (kurator debat)

Spotkanie z Adamem Krukiem (krytyk filmowy, publicysta, animator kultury, współautor projektu Polish Cinema for Beginners, prowadził wykłady, spotkania, warsztaty i projekcje filmowe m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Bolońskim, Festiwalu Dwa Brzegi, Festiwalu Transatlantyk, w Akademii Filmowej i w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej)

Cykl organizuje Muzeum Współczesne Wrocław, a jego partnerem jest Wrocławska Fundacja Filmowa.

Następne spotkanie: 11 marca 2015 r., godz. 19:00, film “Cygan”, reż. Martin Sulik
Free tickets will be available at MWW ticket office from 6 PM on the screening day

Curator of the cycle: Lech Moliński, co-founder and vice-president of Wrocław Film Foundation (www.wrocff.com.pl), journalist and culture activist

Meeting with Adam Kruk (film critic, columnist, culture activist, co-author of the project “Polish Cinema for Beginners”; he organised lectures, meetings, workshops and film screenings in various places, including Wrocław University, University of Bologna, the Two Riversides Festival, the Transatlantic Festival, at the Film Academy and within the New Horizons of Film Education project)