Książka za kraty. Vol. 3 03.12.15–31.01.16 Projekty społeczne, Wydarzenie specjalne

Niepotrzebne książki nie muszą trafić na makulaturę. Można przekazać je więźniom. Ogólnopolska akcja czytelnicza „Książka za kraty” ruszyła po raz szósty, a Muzeum Współczesne Wrocław bierze w niej udział po raz trzeci. W tym roku po raz kolejny zbieramy książki, gazety, czasopisma oraz audiobooki, płyty CD i DVD dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Wołowie.

Wasze podarunki możecie przynosić do kasy Muzeum Współczesnego Wrocław, z której powędrują do tymczasowego miejsca składowania, czyli małej części Beautiful Tube na pierwszym piętrze schronu.

Po zakończeniu zbiórki, książki zostaną przewiezione do Zakładu Karnego w Wołowie i zasilą tamtejszą bibliotekę.

Dołączajcie do akcji!

———————————————–

Pomysłodawczyni Agnieszka Kłos o akcji:

„Książka za kraty” narodziła się w wyniku wiary w papier i w siłę Internetu. W idealne połączenie obu mediów, które wcale nie muszą ze sobą konkurować. Wiara w moc papieru to wiara w najbardziej podstawowy rodzaj kontaktu między ludźmi, który opiera się także na zapachu (książek, świeżych i starych gazet) oraz dotyku. Na książkach dawni właściciele pozostawiają niezatarte ślady, to po nich poznają ich nowi czytelnicy (…). Mówią, że każdą zaczytaną, porysowaną lub poplamioną książkę traktują jak osobisty kontakt z człowiekiem, kimś, kto stał się dla nich symbolem wymiaru sprawiedliwości.

Akcja żyje na co dzień w sieci, bo dotyczy najbardziej aktualnych wydarzeń; likwidowanych w Polsce bibliotek, umierających samotnych, którzy ponaglają i piszą z rozpaczą o starych bibliotekach i stosach gazet, plajtujących antykwariuszy. Wszyscy chcą znaleźć dla książek nowy dom. Dlatego „Książka” ma swój profil na Facebooku (klik) i żyje w wymiarze sieciowym przez cały rok. To już osobisty wkład czytelników w akcję i odpowiedź na ich potrzeby.

Podawanie książki za kratę odczarowuje umarłą klasę czytających i może subtelnie, ale celnie wskazuje na podstawową różnicę w podejściu do literatury i samych książek. Współcześnie częściej sczytuje się ich treść z podajnika, rzadziej czyta w intymnym, cielesnym kontakcie.

Dodano: 26.11.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Agnieszka Kłos Originator of the campaign: Agnieszka Kłos.