Książka za kraty 08.11.13–20.01.14 Projekty społeczne, Wydarzenie specjalne

Niepotrzebne książki nie muszą trafić na makulaturę. Można przekazać je więźniom. Akcja czytelnicza “Książka za kraty” rusza po raz czwarty, a Muzeum Współczesne Wrocław bierze w niej udział po raz pierwszy.

Pretekstem do zbiórki książek jest wystawa Evy Kotatkovej „Fazy snu”. Zanim książki trafią do więźniów, wypełnią półki jednej z instalacji Evy zatytułowanej „Mówiąca biblioteka”. Następnie, po zakończeniu wystawy, przewiezione zostaną do Zakładu Karnego w Rawiczu i zasilą tamtejszą bibliotekę.

Zbiórka książek prowadzona jest w kasie muzeum. Przynosząc do nas książki, nie odejdziesz jednak z pustymi rękami. Przekazując co najmniej pięć dowolnych tomów wymienisz je na katalog galerii „PERMAFO”.

Pomysłodawczyni Agnieszka Kłos o akcji:

„Za kratami rawickiego więzienia siedzą więźniowie, którzy uczą się czytać i pisać. Chcą w przyszłości zdać maturę, mimo że dziś są wtórnymi analfabetami. Za murami mają bibliotekę. Jej zbiory to w większości lektury sprzed 50 lat. Na półkach leżą broszury propagandowe, podręczniki do niekompletnych lekcji historii, książki z przedawnionymi newsami z dziedziny fizyki, chemii, biologii. Więźniowie nie chcą tracić kontaktu ze światem. Książka to dla nich jedna z takich szans. Przejrzyjcie szafy i półki. Sprawdźcie biblioteczki, magazyny i piwnice. Na pewno znajdziecie w nich książki, które przeczytaliście kilka razy, uznaliście za niepotrzebne, nieprzydatne i nieaktualne dla siebie. Wiem, ile książek można zgromadzić za życia i nigdy do nich nie powrócić. Więźniowie chcą czytać to, co wszyscy: książki fabularne, hity wydawnicze, podręczniki do współczesnej historii, komiksy, dobre gazety, książki do nauki języków obcych. Otwórzcie szafy w swoim domu, dzięki temu ktoś po drugiej stronie muru otworzy swoją głowę”.

Akcja „Książka za kraty” to niepowtarzalna okazja by pomóc więźniom z Rawicza oraz by przyczynić się do tworzenia artystycznej instalacji, którą do 5 stycznia 2014 roku można oglądać na wystawie w MWW.

Dodano: 8.11.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Agnieszka Kłos.

Akcja towarzyszy wystawie Evy Kotatkovej „Fazy snu”.
Originator of the campaign: Agnieszka Kłos.

The action assists Eva Kotatkova's exhibition "The Stages of Sleep".
Eva Kotatkova "Mówiąca biblioteka" (2012) Eva Kotatkova "Speaking library" (2012) Zdjęcia z biblioteki Zakładu Karnego w Rawiczu (fot. Łukasz Giza) Photos of prison library in Rawicz ( photo: Łukasz Giza) Zdjęcia z biblioteki Zakładu Karnego w Rawiczu (fot. Łukasz Giza) Photos of prison library in Rawicz ( photo: Łukasz Giza)