Kuratorskie oprowadzanie po wystawie — Niemcy nie przyszli 15.02.15 Wydarzenie specjalne (Niedziela), godz. 15.00, poziom 3 i 4, wstęp bezpłatny

Po ekspozycji oprowadzi nas jej kurator – Michał Bieniek.

Tytuł wystawy „Niemcy nie przyszli” – odnosi się w przewrotny sposób do rozpowszechnionej wśród mieszkańców Wrocławia (jeszcze długo po wojnie) obawy o powrót do miasta Niemców i bezpośrednie tego następstwa – utratę majątku, przestrzeni życiowej, kolejne przesiedlenie. Nawiązuje także bezpośrednio do pracy znanego wrocławskiego artysty, Jerzego Kosałki, pt. „Demontaż”, z cyklu „Niemcy już przyszli”.

Ekspozycja zbudowana jest wokół pojęć takich jak: pustka, wymazywanie, pamięć, obecność/nieobecność, zaprasza zwiedzającego do spojrzenia na miasto z innej perspektywy. Nie tylko wskazuje nowe tropy, ale i skłania odbiorcę do odszukania oraz podjęcia próby własnej interpretacji śladów przeszłości, z których większość na co dzień mijamy bezwiednie, w ogóle ich nie zauważając.

Zapraszamy!

Dodano: 2.02.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Współorganizator wystawy:

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i Fundacja Art Transparent

Dofinansowano ze środków: Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Patronat honorowy nad wystawą: Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Projekt realizowany w ramach programu sztuk wizualnych ESK 2016
Jerzy Kosałka "Demontaż", z cyklu "Niemcy już przyszli", 2004, instalacja Współorganizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016