LOST & FOUND / ZGUBIONE I ODNALEZIONE 01.09.16–11.09.16 Wydarzenie specjalne, Wystawa Wernisaż: 1.9.16 (czwartek), godz. 18.00, poziom 5 Vernissage: 1.9.16 (Thursday), 6:00 PM, 5 floor

11 marca 2011 roku o godzinie 14:46 olbrzymie tsunami przetoczyło się przez region Tōhoku, na północnym wybrzeżu Japonii, pozostawiając miasteczka na wybrzeżu w gruzach. Niedługo potem grupa wolontariuszy zapoczątkowała projekt ratowania zdjęć rodzinnych mieszkańców Yamamoto-cho, by móc oddać je właścicielom. Mimo, iż niektóre z nich stanowiły niegdyś cenne wspomnienia, ich stan uniemożliwiał oczyszczenie. Zamiast pozbyć się tych zniszczonych pamiątek rodzinnych, fotograf i wolontariusz Munemasa Takashi, stworzył z nich wystawę.

Wszyscy robimy zdjęcia. Te wyjątkowe cenimy, o reszcie zapominamy. Robimy zdjęcia, gdy dobrze się bawimy; gdy chcemy uwiecznić chwilę z drugim człowiekiem. Różnią się one poziomem emocji, jednak każda to zapis chwili, którą ktoś chciał zachować.

Munemasa Takahashi

________________________________________

Po tym jak 11 marca 2011 roku tsunami zniszczyło region Tōhoku na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii, wolontariusze rozpoczęli sortowanie zdjęć z miasta Yamamoto-cho. Wyczyszczono je i zdigitalizowano, ale niektóre z nich były zbyt zniszczone, by zwrócić je właścicielom. Każde z nich, do tego nieszczęśliwego dnia, trzymane w szufladzie czy komodzie, stanowiło czyjeś cenne wspomnienie.

Ta właśnie myśl sprawiła, że fotograf Munemasa Takahashi wstrzymał się z wyrzuceniem nierozpoznawalnych już zdjęć i stworzył pierwszą edycję wystawy, która pomoże ci spojrzeć na zdjęcie jako obiekt i odbyć podróż do medium fotografii.

Dodano: 9.08.16 Udostęnij: Facebook, Twitter
TIFF Festival 2016 | Rivers & Roads

Wystawa: Lost & Found / Zgubione i odnalezione

Kurator: Miyuko Hinton