Oprowadzanie kuratorskie – PUNXDEFEKTUOZOZ 11.10.15 Wydarzenie specjalne 11.10.15 (niedziela), godz. 15.00, wstęp bezpłatny 11.10.15 (Sunday), 3 PM, admission free

W niedzielę 11 października o godz. 15 w przestrzeni wystawy „PUNXDEFEKTUOZOZ” na poziomie 5 schronu przy Pl. Strzegomskim 2a odbędzie się spotkanie z kuratorką i artystami oraz oprowadzanie kuratorskie.

W spotkaniu ze zwiedzającymi wezmą udział artyści z Meksyku: Laureana Toledo, Ana Punk i Thrasher oraz kuratorka wystawy Sylwia Serafinowicz.

Dr Lakra i Laureana Toledo są artystami wizualnymi z Meksyku. W 2014 roku postanowili nakręcić film o początkach kultury punk w mieście Meksyk. Odwiedzili swoich przyjaciół i archiwa w celu skonstruowania narracji, która przedstawiłaby to złożone zjawisko w szerszym, społeczno-ekonomicznym kontekście. Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław prezentuje fragmenty powstającego dokumentu, fotografie oraz ulotki, fanziny i winyle, które niegdyś wypełniały alejki targu El Tianguis del Chopo ‒ głównego punktu wymiany nagrań muzycznych oraz miejsca debaty dotyczącej zmian zachodzących w konsekwencji zniszczeń wywołanych w mieście przez trzęsienia ziemi 19 i 20 września 1985.

Laureana Toledo (ur. 1970, Ixtepec, Oaxaca, Meksyk) mieszka i pracuje w Londynie i Meksyku. Jest współzałożycielką SOMA, przestrzeni artystycznej w mieście Meksyk i członkinią Sistema Nacional de Creadores Grant, także w Meksyku. Toledo była rezydentką ISCP w Nowym Jorku w 2004 roku i Gasworks w Londynie w 2009 oraz laureatką nagrody The Cisneros Fontanals Art Foundation za swój dotychczasowy dorobek. W 2014 została zaproszona do zrealizowania rzeźby-fontanny w Muzeum Sztuk Współczesnych w Meksyku.

Dr Lakra (Jerónimo López Ramírez, ur. 1972, Meksyk) jest uznanym artystą tatuażystą mieszkającym w Oaxaca w Meksyku. Praktykuje w dziedzinie wielu mediów: rysunku, malarstwa, tatuażu, murali i asamblażu. Działania Lakry są swobodne i często obrazoburcze. Artysta eksploruje przenikanie się życia i śmierci, a także tak zwanej kultury wysokiej i niskiej, powołując tym samym do życia przedstawienia, które jednocześnie przyciągają i odpychają. Zainteresowanie Lakry przenoszeniem motywów popularnych i wernakularnych do wyabstrahowanego świata sztuki wysokiej prowokuje zakwestionowanie idei smaku i kultury, dobra i zła, cywilizacji i barbarzyństwa.

Ana Punk (Ana Martinez) członkini grupy CHAPS. Była członkinią punkowej grupy Virginidad Sacudida (Shaked Virginity) i aktywnie współpracowała z Ruchem Zapatystów w Chiapas. W 1991 roku na podstawie historii swojego życia napisała scenariusz i wystąpiła w filmie “Alma Punk” (reż. Sarah Minter). Jest założycielką takich zinów, jak “Cambio Radical”, “Fuerza Positiva” i “Amor y Rabia”.

Thrasher (Miguel Cortes) muzyk, członek najbardziej rozpoznawalnych zespołów punkowych w Meksyku – Masacre 68 i Atoxxxico, oraz wielu innych. Założyciel wytwórni Puro Pinche ruido (Just Fucking Noise) oraz miejsca wymiany kaset i winyli w Mexico City – Bazar del Vinil, Cassette y Camiseta arrumbada. Brał udział w projekcie Anarquist Library oraz wydawał takie fanziny, jak “Cambio Radical”, “Fuerza Positiva“ i “PPR”. Obecnie gra z grupami Cthulhu, Cacofonia i AK 47.

Dodano: 6.10.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Spotkanie z artystami - Laureaną Toledo, Aną Punk i Thrasherem oraz kuratorką Sylwią Serafinowicz

Oprowadzanie kuratorskie

11 października (niedziela) o godz. 15

poziom 5
A meeting with the artists - Laureana Toledo, Ana Punk, Thrasher and curator Sylwia Serafinowicz

A curator-led tour of the exhibition

11 October (Sunday) at 3 PM

level 5
Srogich świąt Bożego Narodzenia dla Punków, ulotka, data nieznana. Grime Christmas for Punks, Flyer, date unknown.