Oprowadzanie po wystawie Piotra Blajerskiego — Granice poznania 21.09.14 Wydarzenie specjalne Niedziela, godz. 15.00, poziom IV, wstęp bezpłatny

Po wystawie „Granice poznania”, oprowadzi nas jej autor Piotr Blajerski.

Wystawa tego artysty jest skupiona wokół dwóch równoważnych, ale i uzupełniających się symbolicznych pojęć: poznania i jego granicy. Pierwsze z nich – poznanie towarzyszy człowiekowi od zawsze, a współcześnie funkcjonuje jako teoria poznania – epistemologia. Drugie, dookreślające je pojęcie granicy wskazuje na te miejsca w poznaniu, ale też w sztuce, czy szerzej – w kulturze, które wymykają się naszym zdolnościom percepcyjnym. Wprowadza to element gry pomiędzy tym, co postrzegalne / doświadczalne, a tym, co jesteśmy w stanie zrozumieć dzięki intelektowi czy intuicji.

W publikacji towarzyszącej ekspozycji artysta pisze, że “w samej wystawie ważnym zagadnieniem jest pojęcie granicy, która dzieli, odseparowując widoczne od niewidocznego. Dopóki nie zajrzymy do pudełka to kot Schrödingera trwa równocześnie w każdym ze swych potencjalnych stanów. Dopiero spojrzenie wytrąca go z tej superpozycji i powołuje do bycia jakimś, zarazem unicestwiając pozostałe potencjalności”.

Serdecznie zapraszamy!

Dodano: 16.09.14 Udostęnij: Facebook, Twitter