Ostatnie oprowadzanie po wystawie “Vot ken you mach?” 30.08.15 Wydarzenie specjalne 30.8.15 (Niedziela), godz. 15.00, wstęp bezpłatny 30.8.15 (Sunday), 3 PM, admission free

Po wystawie „Vot ken you mach?”, oprowadzi Bartek Lis, kurator projektów społecznych MWW.

Wystawa kładzie nacisk na różnorakie strategie ewolucji tożsamości w popkulturze, nowe sceny kultury żydowskiej w Europie Wschodniej, rodzinne tajemnice i brak komunikacji pomiędzy pokoleniami, pamięć jako obowiązek, niepisany motyw żydowskiej zemsty w historii kultury oraz poszukiwania „normalnego” życia przez Żydów na co dzień. Wiele spośród prac prezentowanych na pierwszej (drezdeńskiej) oraz drugiej (wrocławskiej) odsłonie wystawy “Vot ken you mach?” odnosi się do trudnej relacji pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, a także przyszłością – co w przypadku historii Europy, zwłaszcza zaś Polski i Niemiec, wydaje się zrozumiałe.

Tytuł wystawy “Vot ken you mach?” został zaczerpnięty z popularnej piosenki urodzonego na Białorusi Aarona Lebedeffa (1873-1960), w młodości kantora, który w latach 20. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i szybko stał się gwiazdą żydowskiego wodewilu. Napisana wówczas przez niego w zanglicyzowanym jidysz piosenka była językowym wyrazem obserwacji, że tożsamość podlega ciągłym zmianom, jest rezultatem zarówno pochodzenia, jak również sumy przeszłych i przyszłych doświadczeń. Odpowiada to naszemu dzisiejszemu pojmowaniu tożsamości jako konstelacji potencjalności.

Oprowadzanie kuratorskie jest bezpłatne – zapraszamy!

Wystawa dofinansowana ze środków Kulturstiftung des Bundes i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Dodano: 24.08.15 Udostęnij: Facebook, Twitter

30.8.15 (Niedziela), godz. 15.00, wstęp bezpłatny
Bartek Lis, MWW’s public programme curator, will guide us through the exhibition