Piotr Skiba — Vulgar Display of Power 21.11.13–05.01.14 Wydarzenie specjalne, Wystawa Czwartek, godz.18.00, poziom 0 Thursday, 6:00 PM, level 0

Historia osnuta wokół wystawy V.D.O.P. bierze swój początek w fascynacji jedynym we Wrocławiu, anonimowym czarnoskórym bezdomnym. Osobę tę wielu kojarzy z okolic rynku, gdzie przez pewien czas można go było spotkać. Żywa gestykulacja i kaznodziejski ton długich tyrad, które wygłaszał publicznie na krótką chwilę zapadały w pamięć przypadkowych przechodniów. Tak jak się pojawił, również pewnego dnia znikł z miejskiego pejzażu, nie pozostawiając po sobie śladu.

Postać ta zainspirowała Piotra Skibę do próby zrozumienia, jak rodzi się i ewoluuje miejska legenda. Postanowił sam dać początek takiej historii
i na jeden dzień przeistoczył się w miejscowego freaka, nakładając na głowę lateksową maskę, krążąc w okolicach wrocławskiego kosmosu, czyli osiedla Kosmonautów. Osiedle to, z charakterystyczną zabudową wysokich blokowisk, tworzy własną mikrospołeczność w obrębie struktury miasta,
z własnymi sklepami, miejscami spotkań, ścieżek i skrótów. Nieznaczne zdarzenie, jakim było pojawienie się tam dziwnego osobnika o nieruchomej, spuchniętej twarzy na moment wytrąciło z równowagi normalny tryb życia mieszkańców. W gumowej masce Skiba zaczepiał przechodniów, krążył w okolicach klatek schodowych i śmietników, pokrzykiwał w podziemnym przejściu. Być może, jego niecodzienne zachowanie stało się źródłem plotek o grasującym w okolicy zboczeńcu.

Ten jednodniowy performans, zarejestrowany kamerą z ręki w 2012 roku został zatytułowany „Man that Negro stole my show”, co było nawiązaniem do słów, które miał wypowiedzieć David Hammons, afroamerykański artysta od lat podejmujący w swych pracach wątki życia w nowojorskim Harlemie po ponownym wybraniu na prezydenta USA Baracka Obamy.

Skiba, na moment odgrywając niegroźnego freaka również skradł rolę czarnoskórego bezdomnego.
Nie obyło się to bez konsekwencji. Maska, w której wystąpił przywarła do niego na dłużej. Paradoksalnie, w chwili gdy włożył ją na głowę, przyprawił sobie kolejną gombrowiczowską „gębę”. Maska zawładnęła nim, wzięła go w posiadanie, wyzwalając w nim pokłady mroku i (auto)agresji. Stał się ponurą wersją Jima Carreya grającego Stanleya Ipkissa, snując się nocą po kosmosie i próbując zrzucić przybraną tożsamość.

Utrzymany w lynchowskim klimacie drugi z filmów prezentowanych na wystawie, zatytułowany V.D.O.P., nawiązuje do wideo Davida Hammonsa „Phat free” z 1995 roku. Jest zapisem kolejnego performansu Skiby, wykonanego dokamerowo w 2013 roku. Film rejestruje niepokojącą, nierówną rozgrywkę między artystą, a przybraną przez niego maską. Jest wulgarnym pokazem siły w walce ze samym sobą.

Więcej informacji na: www.piotrskiba.com

Kurator Curator Piotr Stasiowski Dodano: 4.11.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
Piotr Skiba (ur. 1980)

Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.

Zajmuje się malarstwem, tworzy filmy i obiekty.

Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Piotr Skiba (born 1980)

A graduate of the Academy of Fine Arts in Wrocław, the Department of Painting & Sculpture.

He is active in painting, creates videos and objects.

He lives and works in Wrocław.
Współpraca przy wystawie: Paweł Morawiak Collaboration with the exhibition: Paweł Morawiak
Piotr Skiba, Vulgar Display of Power, wideo, 2013 Piotr Skiba, Vulgar Display of Power, video, 2013 Piotr Skiba, Man, that Negro stole my show, wideo, 2012 Piotr Skiba, Man, that Negro stole my show, video, 2012 Piotr Skiba, Man, that Negro stole my show, wideo, 2012 Piotr Skiba, Man, that Negro stole my show, video, 2012 Piotr Skiba, Man, that Negro stole my show, wideo, 2012 Piotr Skiba, Man, that Negro stole my show, video, 2012 Piotr Skiba, Vulgar Display of Power, wideo, 2013 Piotr Skiba, Vulgar Display of Power, video, 2013 Piotr Skiba, Vulgar Display of Power, wideo, 2013 Piotr Skiba, Vulgar Display of Power, video, 2013