Sonia Rolak — „Wszystkie rewolucje nie były przewidziane” 12.04.13–27.05.13 Wydarzenie specjalne, Wystawa Otwarcie wystawy: 12.4.13 (piątek), godz. 18
wstęp bezpłatny
Opening: 12.4.13 (Friday), 6PM
free admission

Instalacja ze szkła i gazet finansowych jest wykonana w formie koła – symbolu władzy, prawa, doskonałości, jak również zmiennej fortuny. Powierzchnia koła jest pokryta warstwami potłuczonego szkła, pod którym leżą gazety otwarte na stronach z giełdowymi notowaniami. Zimne, potłuczone, ostre szkło nie symbolizuje niczego dobrego. Jest wręcz przeciwnie – mówi o tym, że beztroska gra finansowa jest niebezpieczna, i że może pogrzebać nie tylko „graczy” ale także zwykłych ludzi.

Tytuł wystawy „Wszystkie rewolucje nie były przewidziane” jest przede wszystkim ostrzeżeniem przed konsekwencjami obecnej polityki oraz niekontrolowanej gry na tak zwanym. „wolnym rynku”: zamykane są fabryki i przenoszone tam, gdzie praca robotników jest tańsza, a prawa kapitalistów są ważniejsze niż los prostego człowieka. To właśnie „wolny rynek”, w który neoliberałowie wierzą jak w Boga, zubaża nasze społeczeństwa i obarcza je odpowiedzialnością za kryzys. Tak rażąca niesprawiedliwość może mieć poważne konsekwencje – rewolucje często kończą się krwawo i, tak jak mówi tytuł wystawy, są nie przewidziane.

Sonia Rolak
——-

Tytuł wystawy jest cytatem z wystąpienia Zygmunta Baumana podczas konferencji we włoskim Trydencie. Instalacja ze szkła i papieru oraz kilka innych prac, które pokaże artystka stanowią komentarz do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej na świecie. Sonia Rolak zwraca naszą uwagę na kruchość i zwodniczość systemu gospodarczego. Ma wywołać w nas refleksję na temat nierówności ekonomicznych i wszelkich innych społecznych niesprawiedliwości, na które reakcja może kiedyś przyjąć masową, rewolucyjną formę. Przykładem takich ruchów społecznych jest ruch Oburzonych („Occupy”). Wystawie będzie towarzyszył cykl spotkań – wykładów, dyskusji, pokazów filmowych – pod wspólną nazwą: „WYCHODZIMY!”.

Kurator programu debat: Curator of the debates programme: Bartek Lis Dodano: 2.04.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH: „WYCHODZIMY!”

18.4.13 (czwartek), godz. 18 - Pokaz filmu „Śmierć człowieka pracy”, poprzedzony wstępem i wykładem dr Marty Trawinskiej: „Przeciw pracy. Nowe utopie pracownicze”.

20.4.13 (sobota), godz. 18 - „The Delicate Art of the Bludgeon” – pokaz wybranych prac video Jeana- Gabriela Periota oraz "To nie jest piosenka o miłości" - o wizualności ulicznych zamieszek - wykład Joanny Kobyłt

24.4.13 (środa), godz. 18 - „How to Survive a Plague?” – pokaz filmu oraz dyskusja o seksualnym obywatelstwie z udziałem Marzeny Lizurej i Marcina Fiedorowicza. Prowadzenie: Bartek Lis.

25.4.13 (czwartek), godz. 18 - „Obywatelu – masz głos!” - dyskusja o nowych ruchach ekologicznych z udziałem gości z krajów Beneluksu (Annemarth Idenburg, Manu Claeys, Joke van Leeuwen, Menno Wigman). Prowadzenie: Redbad Klijnstra. Dyskusja w ramach Festiwalu Kultury Niderlandzkiej

Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia.
THE SCHEDULE OF ACCOMPANYING EVENTS: "WE'RE LEAVING!"

18.4.13 (Thursday) , 6PM - Screening of “Workingman’s Death” film, preceded by an introduction and a lecture by Marta Trawinska, PhD: “Against Work. New Workers’ Utopias”.

20.4.13 (Saturday), 6PM - “The Delicate Art of the Bludgeon” –a screening of selected video works by Jean-Gabriel Periot, followed by “This is Not a Love Song” – on visuality of street riots - a lecture by Joanna Kobyłt.

24.4.13 (Wednesday), 6PM - “How to Survive a Plague?” – a screening of a film and a discussion on sexual citizenship with Marzena Lizurej and Marcin Fiedorowicz. Host: Bartek Lis.

25.4.13 (Thursday), 6PM - “Citizen – it’s your say!” – a discussion on new ecological movements withguests from Benelux countries (Annemarth Idenburg, Manu Claeys, Joke van Leeuwen, Menno Wigman). Host: Redbad Klijnstra. The discussion is held as a part of The Festival of Dutch Culture.

Free admission to all the events.
Foto: S. Rolak, „Nie chodzić po szkle”, 2012 Photo: S. Rolak "Mind the glass", 2012