„Konstruktywizm to problem, a nie estetyka”. Zbigniew Geppert (1934–1982) 21.10.16–02.01.17 Wystawa Wernisaż: 21.10.16 (piątek), godz. 18.00, poziom 0, wstęp bezpłatny Vernissage: 21.10.16 (Friday), 6:00 PM, ground floor, free admission

Muzeum Współczesne Wrocław ma zaszczyt po raz pierwszy w Polsce przedstawić oryginalną twórczość Zbigniewa Gepperta, twórcy koncepcji Cub’artu, autora projektów graficznych, pisarza i autora komiksów. Zbigniew Geppert studiował na Wydziale Samochodów i Ciągników Politechniki Warszawskiej, w Ecole d’Architecture w Lozannie oraz na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoja kluczową koncepcję Cub’artu stworzył na emigracji w Szwecji, dokąd wyjechał z rodziną na początku 1965 roku. Została ona zaprezentowana w 1969 roku na wystawie w Club 44 w La Chaux- de- Fonds (Szwajcaria) oraz w Galerii Aronowitsch w Sztokholmie (1970). W styczniu 1975 przeniósł się do Francji, gdzie zmarł w 1982 roku. Zbigniew Geppert należał do artystycznej rodziny Geppertów, z której wywodził się także o pokolenie starszy od niego Eugeniusz, założyciel Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prace artysty znajdują się w kolekcji Moderna Museet w Sztokholmie oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław obejmuje instalację złożoną z 54 obrazów, modele, projekty graficzne i archiwalia.

Materiały do pobrania Download files Dokumentacja fotograficzna wystawy. Fot. Małgorzata Kujda © Muzeum Współczesne Wrocław, 2016 Photo documentation of the exhibition. Photo Małgorzata Kujda © Wrocław Contemporary Museum, 2016 Kuratorka Curator Dorota Monkiewicz Dodano: 3.10.16 Udostęnij: Facebook, Twitter
Wystawie towarzyszy katalog w polskiej, francuskiej i angielskiej wersji językowej pod redakcją Doroty Monkiewicz.

Teksty: Ryszard Bojar, Anna Borowiec, Anna Geppert, Zbigniew Geppert, Olle Granath, Dorota Monkiewicz.

Wystawa pod honorowym patronatem J.E. Pierra Lévy’ego Ambasadora Francji w Polsce, Instytutu Francuskiego w Polsce oraz prof. Piotra Kielana Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Anną Geppert i Fundacją im. Zygmunta Zaleskiego.

Wystawa wpisana w Program Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
The exhibition is accompanied by a catalogue in Polish, French and English language versions, edited by Dorota Monkiewicz.

Texts by Ryszard Bojar, Anna Borowiec, Anna Geppert, Zbigniew Geppert, Olle Granath, Dorota Monkiewicz.

The exhibition is held under the honorary patronage of Pierre Lévy, Ambassador of France to Poland, the Institut Français Pologne and Professor Piotr Kielan, Rector of the Eugeniusz Geppert Academy of Fine Arts and Design in Wrocław.

The exhibition has been prepared in cooperation with Anna Geppert and Zygmunt Zaleski Foundation.

The exhibition is a part of the Visual Arts Programme of the European Capital of Culture Wrocław 2016.
Wystawa Zbigniewa Gepperta "Cub'art" w Galerii Aronowitsch w Sztokholmie, 1970. Na zdjęciu Anna Geppert - córka artysty Zbigniew Geppert's "Cub'art" exhibition at Aronowitsch Gallerie in Stockholm, 1970. On the picture: Anna Geppert - the daughter of the artist Wystawa Zbigniewa Gepperta "Cub'art" w Galerii Aronowitsch w Sztokholmie, 1970 Zbigniew Geppert's "Cub'art" exhibition at Aronowitsch Gallerie in Stockholm, 1970 Zbigniew Geppert i Olle Granath, krytyk sztuki i muzealnik. Galeria Aronowitsch w Sztokholmie, 1970 Zbigniew Geppert and Olle Granath, art critic and museologist. Aronowitsch Gallerie in Stockholm, 1970 Zbigniew Geppert i Margareta Bohlin-Carlson, szwedzka fotografka i pisarka. Galeria Aronowitsch w Sztokholmie, 1970 Zbigniew Geppert and Margareta Bohlin-Carlson, Swedish photographer and writer. Aronowitsch Gallerie in Stockholm, 1970