„SNY PUSTYNI. MALARSTWO KROPKOWE ABORYGENÓW” 15.06.12–08.07.12 Wystawa Wydarzenie towarzyszące ‘BRAVE Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury’ accompanying the Brave Festival

W ramach 8. edycji Brave Festival „Wtajemniczenia kobiet” odbędzie się wystawa poświęcona malarstwu kropkowemu [ang. „dot painting”], które stanowi trwały i niepodważalny wkład jej twórców w kulturę i sztukę współczesnej Australii. Ta forma wyrażania umożliwiła odrodzenie aborygeńskiej kultury i szerokie uznanie dla sztuki rdzennych mieszkańców kontynentu. Malarstwo kropkowe prezentuje historie stworzenia, które są mocno osadzone w kulturze i tradycji Lajamanu i północnego ludu Warlpiri. Głównym elementem kultury, prawa i duchowości Warlpiri jest „Jukurrpa”, co zazwyczaj jest tłumaczone jako „śnienie” [ang. „dreaming"]. Artyści malują swoje sny, które odnoszą się do miejsca, kraju, przodków i wielu wieków tradycji, które w połączeniu z pieśniami, ceremoniami i tańcami należą do tej samej opowieści. Dziś wśród twórców dominują kobiety, które malują tematy świeckie, związane z gromadzeniem żywności i nauczaniem młodych dziewcząt przyszłych obowiązków kobiety i żony, a także obrazy o kobiecych ceremoniach i mitach (Dreamings). Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła takich aborygeńskich artystek jak Marie Abbott-Ramjohn, Alison Furber czy Therese Ryder.

Wydarzeniem specjalnym towarzyszącym wystawie będzie ceremonia przeprowadzona przez grupę kobiet Warlpiri zrzeszonych w Centrum Sztuki „Warnayaka Art Centre” które mieści się w małym miasteczku Lajamanu na północnym skraju Pustyni Tanami. Artystki przeprowadzą również warsztaty plastyczne malarstwa kropkowego.

Prace na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz prywatnych kolekcji Jolanty Wolski i Henryka Sikory.

Kurator Curator Robert Dul Dodano: 8.07.12 Udostęnij: Facebook, Twitter
Marie Abbott Ramjohn, 1997 Marie Abbott Ramjohn, 1997