Daniel Malone. Niezidentyfikowane obiekty artystyczne w epoce sztuki aktualnej 26.06.15–07.09.15 Wystawa Wernisaż: 26.06.15 (piątek), godz. 17.00, poziom 0, wstęp wolny Vernissage: 26.06.15 (Friday), 5:00 PM, level 0, free admission

Daniel Malone odczarowuje eksperymentalne praktyki Galerii pod Moną Lisą w serii interwencji i ,,niezidentyfikowanych obiektów”. Punktem wyjścia projektu jest dokumentacja fotograficzna i tekstowa galerii prowadzonej między 1967 i 1971 rokiem w siedzibie Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki przez Jerzego Ludwińskiego i Marię Berny, kierownika KMPiK. To laboratorium nowych postaw i form było narzędziem rejestrującym zachodzące w polu sztuki zmiany i otwierającym uczestników wystaw, a także grono jej odbiorców, na rozmowę o bieżących wydarzeniach. Artystami, dla których jasna, przechodnia sala galerii stała się miejscem eksperymentu, byli między innymi Jan Chwałczyk, Zdzisław Jurkiewicz, Jerzy Rosołowicz i Wanda Gołkowska. Każdy z nich na swój indywidualny, autorski sposób przekroczył granice tradycyjnie rozumianego obiektu artystycznego, jakim był obraz i rzeźba.

Wystawa Daniela Malone nie jest próbą rekonstrukcji tych wydarzeń, ale dążeniem do zrozumienia tego, na co patrzymy i o czym czytamy w zachowanej dokumentacji. Współczesna interpretacja oddaje niedoskonałość przekazu, niejasności, które z niego wynikają, a także niemożliwością pełnego zrozumienia oryginalnych konstrukcji i wartości haptycznych na podstawie zdjęcia, czy projektu. Malone sfotografował wykonane przedmioty zarówno w przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław, jak i w okolicach, w których planowane jest postawienie jego nowej siedziby, tym samym zwracając się nie tylko ku marzeniom na temat instytucji wyrażonym przez Ludwińskiego w tekstach i w praktyce galerii, ale także we współczesnych projektach, które czekają na swoją realizację.

Projekt zrealizowany dzięki pomocy Restauracji Piwnica Świdnicka, Akademickiego Radia LUZ i magazynu “Odra”.

Materiały do pobrania Download files Sylwia Serafinowicz: "Daniel Malone. Niezidentyfikowane obiekty artystyczne w epoce sztuki aktualnej" Kuratorka - Sylwia Serafinowicz Curator - Sylwia Serafinowicz Współpraca - Mateusz Grzondko Dodano: 3.06.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Daniel Malone. Niezidentyfikowane obiekty artystyczne w epoce sztuki aktualnej

26.06 – 7.09 2015

Wernisaż 26.06.2015 godz. 17.00