Miękkie kody. Tendencje konceptualne w sztuce słowackiej 20.03.15–18.05.15 Wystawa Wernisaż 20 marca (piątek) o godz. 18.00, poziom 3 i 4, wstęp bezpłatny Vernissage: 20.3.15 (Friday), 6:00 PM, Level III - IV, free admission

Wystawa “Miękkie kody. Tendencje konceptualne w sztuce słowackiej” skupia się na jednej z kluczowych tendencji słowackiej sztuki współczesnej i nowoczesnej – działaniach konceptualnych i postkonceptualnych na przestrzeni ostatnich pięciu dekad w sztuce wizualnej na Słowacji, począwszy od lat 60. do współczesności.

Radykalna zmiana w rozwoju sztuki słowackiej przyszła w połowie lat 60. (konceptualizm, sztuka ziemi, sztuka tekstu, manifestacje, performance, fotodokumentacja). Nurt konceptualny, który pojawił się na Słowacji w latach 60., formułował bardzo radykalną krytykę obrazu. Wystawa prezentować będzie silny wpływ nowych pomysłów, nowych nieikonicznych postaw, odkrywających nowe sposoby kodowania, nowe obszary mediów i intermediów, z których wyłania się nowa sztuka i nowy język antysztuki.

Jednocześnie ujawniać będzie także różne polityczne i społeczne konteksty, w jakich pojawiła się sztuka konceptualna w poprzednim ustroju (jako alternatywna, nieoficjalna scena) oraz ukazywać kontynuację i redefinicję tej postawy po politycznej zmianie po roku 1989.

Kurator Curator Vladimir Beskid Dodano: 4.03.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Artyści biorący udział w wystawie:

Marko Blažo, Cyril Blažo & Martin Kochan, Petra Feriancová, Stano Filko, Viktor Frešo, Anetta Mona Chisa & Lucia Tkáčová, Jozef Jankovič, Július Koller, Marek Kvetan, Denisa Lehocká, Roman Ondák, Boris Ondreička, Pavla Sceranková, Rudolf Sikora, Dezider Tóth, Jaro Varga, Ján Vasilko, grupa XYZ (Milan Tittel & Matej Gavula)

koordynacja wystawy: Anna Borowiec (MWW)

partnerzy: Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej we Wrocławiu; Instytut Słowacki w Warszawie; Ján Koniarek Gallery, Trnawa; Słowacka Galeria Narodowa, Bratysława
Artists:

Marko Blažo, Cyril Blažo & Martin Kochan, Petra Feriancová, Stano Filko, Viktor Frešo, Anetta Mona Chisa & Lucia Tkáčová, Jozef Jankovič, Július Koller, Marek Kvetan, Denisa Lehocká, Roman Ondák, Boris Ondreička, Pavla Sceranková, Rudolf Sikora, Dezider Tóth, Jaro Varga, Ján Vasilko, XYZ group (Milan Tittel & Matej Gavula)

co-ordination: Anna Borowiec (MWW)

partners: Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej we Wrocławiu; Instytut Słowacki w Warszawie; Ján Koniarek Gallery, Trnawa; Słowacka Galeria Narodowa, Bratysława
Marek Kvetan "Król", 2010 Marek Kvetan "King", 2010 Jozef Jankovič, projekt pomnika słowackiej rzeźby, 1976 r. Jozef Jankovič, project of Monument of Slovak Sculpture, 1976 r. Rudolf Sikora, "Z miasta", 1970 r. Dzięki uprzejmości artysty Rudolf Sikora "Out of the City", 1970 r. Courtesy the artist Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego With the support of the Ministry of Culture and National Heritage