Piotr Blamowski — Design utopijny. Scenki obsesyjne 28.02.14–28.04.14 Wystawa Piątek, godz.18.00, poziom V, na wernisaż wystawy - wstęp bezpłatny Friday, 6:00 PM, Aviaries - level V, free admission

Piotr Blamowski tworzy obiekty, które można określić mianem designu utopijnego. Projektuje meble i wnętrza nawiązujące do różnych epok i stylów. Charakteryzuje je „chorobliwe” naruszanie stylów historycznych przy jednoczesnym perfekcjonizmie wykonania i użyciu najwyższej klasy materiałów. Wśród nich znajdziemy eklektyczną ławeczkę, grę do odmawiania różańca, artdecowski stojak na gazety oraz oprawione trofeum. Artysta tworzy także wideo.

Od 2010 roku wraz z operatorem Michałem Sterzyńskim stanowią grupę design-generation. Nakręciła ona prawie 35 etiud filmowych, w których polska szara codzienność przedstawiona jest w kategoriach wyolbrzymionego absurdu. Filmy odwołują się do zakamarków zaszczepionej nam wyobraźni kulturowej. Są odważne, ekscentryczne, pełne humoru, często też okrutne, przerażające i nieprzyzwoite. Dynamika akcji jest podkreślana przez nerwowość montażu, przywodzącą na myśl spoty reklamowe.

Redaktor internetowego Obiegu Marcin Doktor Polak tak pisał o pracach artysty: „Blamowski jest wynalazczym, prowokacyjnym i nastawionym na rywalizację paranoikiem, przekonanym o własnej bezwzględnej wyższości i obsesyjnie dążącym do perfekcji. Przy okazji jest też wybitnym rzemieślnikiem, który opanował technologię wytwarzania atrakcyjnych estetycznie przedmiotów metalowych, drewnianych i innych. Pogrążony w technicznych aspektach produkcji autor karmi swoje szaleństwo, oddając się perwersyjnym fantazjom, które następnie w ramach autoterapii filmuje. I jak go nie kochać?”*

* http://www.obieg.pl/rozmowy/28044

Kuratorzy Curators Maria Anna Potocka i Delfina Jałowik Dodano: 18.02.14 Udostęnij: Facebook, Twitter
Piotr Blamowski (ur. 1966) -

Studiował na Akademii Sztuk Pieknych w Poznaniu. Zajmuje się designem utopijnym. Projektuje meble i wnętrza nawiązujące do różnych stylów i epok. Charakteryzuje je "chorobliwe" naruszanie stylów historycznych przy jednoczesnym perfekcjonizmie wykonania i użycia najwyższej klasy materiałów.

Artysta tworzy także video. Od 2010 roku wraz z Michałem Sterzyńskim, operatorem, stanowią grupę design - generation. Nakręciła ona dotychczas 35 etiud filmowych, w których polska szara codzienność przedstawiona jest w kategoriach absurdu.

Wystawie towarzyszy katalog analizujący dwa pola działalności artystycznej Piotra Blamowskiego - wideo i design. Na dołączonej płycie DVD znajdują się wszystkie filmy grupy design-generation.
The exhibition is accompanied by a catalogue that analyses the two main fields of Piotr Blamowski’s artistic practice – video and design.

The attached DVD contains all the films by the design-generation group.
"Dorota", 2010, obiekt "Dorota", 2010, object "Głowa królowej", 2012, obiekt "Queen's Head", 2012, object "design-generation" XXI, 2010, video "design-generation" XXI, 2010, video "design-generation XX", 2011, video "design-generation XX", 2011, video "Ławeczka", 2001, obiekt "Bench", 2001, object Współorganizator wystawy