Pola Dwurnik. Piosenka o lekarzu i inne rysunki 15.01.16–29.02.16 Wystawa Wernisaż: 15.1.16 (piątek), godz. 17.00, poziom 5, wstęp bezpłatny Vernissage: 15.1.15 (Friday), 5:00 PM, level 5, free admission

Wystawa prac Poli Dwurnik „Piosenka o lekarzu i inne rysunki”, odbywająca się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Think Tank lab Triennale, przypomina niecodzienną antologię rysunku, ukazującą ten gatunek w rozmaitych odsłonach i konfiguracjach. Zaprezentowanych zostanie na niej kilka cykli artystki, które powstały jako prace na papierze wykonane w bardzo różnych technikach, gwaszem, akwarelą, tuszem, ołówkiem czy kredką, m.in. seria rysunków „Don Carlo” (2012), „BWA” (2014), ”Piosenka dla Wojtka” (2014), „Złoty deszcz” (2015), a także cykl „Królowe malarstwa” (2014–2015).

Pola Dwurnik od lat obok malarstwa zajmuje się rysunkiem, za pomocą którego rejestruje rzeczywistość, ujmując ją w kadry pełne ironii i humoru. Jednym z głównych tematów jej twórczości jest sztuka, którą bada pod różnym kątem, poddając ją wnikliwej analizie. Fascynacja nią przejawia się zarówno w wyborze motywów, czerpanych z długiej tradycji nie tylko malarstwa, ale też innych dziedzin sztuki, jak też w żartobliwym komentowaniu sceny polskiego art worldu. Często obie te płaszczyzny nawiązań przenikają się, tworząc zabawnie zgrane całości, co sprawia, że dobrze zadomowione w tradycji motywy zyskują nowe życie. Najpełniejszym wyrazem poświęcenia swojego życia sztuce jest cykl „Królowe malarstwa”, nawiązujący do serii portretów Elżbiety I, która zamiast wejść w związek małżeński, postanowiła poślubić Anglię. Pola Dwurnik, wcielając się w postać tytułowej królowej, obejmuje władzę nad światem, który jednocześnie tworzy. Wchodzenie w rolę i przenikanie do terytorium własnej sztuki stało się z resztą jedną z charakterystycznych cech jej twórczości. Artystka, fantazjując na swój własny temat, zachowuje przy tym dystans wobec siebie samej – stając się czasem uczestniczką przedstawianych zdarzeń, czasem ich inicjatorką, innym razem tylko je komentuje.

Na wystawie zaprezentowane zostaną cykle, w których temat sztuki odsłania się na wielu płaszczyznach. Cykl „Don Carlo” stanowi współczesną interpretację historii z opery Giuseppe Verdiego, „Złoty deszcz” – którego tytuł ma proweniencję mitologiczną, odwołuje się do współczesnych erotycznych konotacji tego wyrażenia, jednocześnie wikłając w całą opowieść znanego wrocławskiego designera. Ujęta w kilkanaście komiksowych kadrów „Piosenka dla Wojtka” przywoływać będzie zaś postać znanego polskiego artysty wizualnego młodego pokolenia. Gdzieś w tle wybrzmi refren tytułowej piosenki o lekarzu, w której Pola Dwurnik zaprezentuje się widzom w dwóch nowych wcieleniach – jako autorka projektu muzycznego Cosmic Parrot oraz autorka rysunków w animacji.

——————————

Równocześnie w imieniu Centrum Kultury Zamek zapraszamy 15 stycznia o godz. 20 na wernisaż wystawy Edwarda Dwurnika “Miłość” >>>

Kuratorka wystawy Poli Dwurnik Curator of Pola Dwurnik's exhibition Anna Borowiec Dodano: 18.12.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Wystawa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Think Tank lab Triennale