Wonder’ land. Ania Gubernat, Magdalena Kmiecik 16.10.15–21.12.15 Wystawa Wernisaż: 16.10.15 (piątek), godz. 18, poziom 0, wstęp wolny Vernissage: 16.10.15 (Friday), 6 PM, 0 floor, free admission

Pojęcie domu kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa, schronienia i stabilności. Oswajanie przestrzeni, jej zajmowanie i zasiedlanie buduje nowy porządek miejsca, które staje się obszarem pewnym i znanym. We współczesnej kulturze relacje człowieka z przestrzenią zaczęły przybierać różne formy, a znaczenie domu nabrało nowych walorów. Człowiek XXI wieku to wędrowiec-turysta, często zmieniający miejsca zamieszkania, migrujący w poszukiwaniu lepszego życia, niemogący osiągnąć satysfakcji. Ciągłe definiowanie swojej przestrzeni na nowo prowadzi do poczucia bezdomności, a co za tym idzie – samotności.

Osią projektu jest archiwalne zdjęcie rodzinne, pochodzące z „mitycznej” podróży do Nowego Jorku, wokół którego artystki budują swój „wonderland”, wyimaginowaną krainę, przestrzeń marzeń i pragnień. Nostalgię za miejscami z naszych wspomnień i ciekawość tych, których jeszcze nie znamy. Tęsknotę za naturą i doskonałością. Wonder’ land to próba zmierzenia się ze swoimi marzeniami, z osobistym mitem raju. Powstały w wyniku dialogu artystek i wykorzystujący różne media projekt, ma charakter otwartego krajobrazu, mapy emocji, którą da się w nieskończoność rozbudowywać.

Ania Gubernat – ur. 1984 r. w Gliwicach. W 2008 roku obroniła Dyplom z Malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), od 2015 r. doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Studiach Doktoranckich na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu.

Magdalena Kmiecik – ur. 1985. Obroniła dyplom licencjacki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (Fotografia) i dyplom magisterski na Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii na Wydziale Fotografii. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Współorganizator: Galeria Sztuki Współczesnej Arttrakt >>>

Kuratorka Curator Ida Smakosz (Galeria Sztuki Współczesnej Arttrakt) Dodano: 1.10.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Wonder’ land. Ania Gubernat, Magdalena Kmiecik

16.10 – 30.11.2015