WYSTAWA NA XX-LECIE WROCŁAWSKICH SZKÓŁ FOTOGRAFICZNYCH AFA I PHO-BOS 10.04.15–11.05.15 Wystawa Wernisaż: 10.4.15, godz. 18.00, przestrzeń wokół windy na parterze oraz przestrzeń edukacyjna na poziomie 1, wstęp wolny Vernissage: 10.4.15, 6:00 PM,
area around the lift on the ground floor and educational space on the first floor, free admission

Wrocławskie Szkoły Fotograficzne AFA i PHO-BOS działają na terenie Wrocławia od 20 lat. Pierwszym było Policealne Studium Fotograficzne PHO-BOS, dalej w chronologii Fotograficzne Pomaturalne Studium Artystyczne AFA, potem Wyższe Studium Fotografii AFA, a od trzech lat spadkobierczyni wymienionych – Wrocławska Szkoła Fotografii AFA.
W przeciągu tego okresu Szkoły dorobiły się blisko 800 absolwentów, w tym wielu znanych, jak chociażby Adam Lach (fotografujący m.in. dla Newsweek’a) czy Łukasz Żal – autor zdjęć do oskarowej „Idy” (perełką na wystawie jest jego praca dyplomowa z 2003 roku pt. „Turysta”) i wielu innych, obecnie członków Związku Polskich Artystów Fotografików.

Swoją przygodę z dydaktyką rozpoczynali tutaj „wielcy fotografii” z Wrocławia i Dolnego Śląska, przede wszystkim wymienić tu trzeba Natalię Lach-Lachowicz. W przeciągu tych 20 lat Szkoły były animatorem życia kulturalnego i artystycznego. Organizowały wiele wystaw fotograficznych, m.in. Młodzieżowe Spotkania Artystyczne im. Szerpy Tenzinga w Muzeum Architektury we Wrocławiu i dwa Wrocławskie Festiwale Fotografii z happeningiem „Wrocławskie nogi” na wrocławskim Rynku. Prace studentów brały udział w wystawach w galeriach i muzeach w Polsce i za granicą, m.in. w Galerii Design we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi i w Galerii Pankov w Berlinie.

Wystawa z okazji XX-lecia Wrocławskich Szkół Fotograficznych AFA i PHO-BOS to przekrojowe zestawienie prac absolwentów od początku istnienia szkół, ukazujące bardzo szerokie spektrum medium, jakim jest fotografia. Pełni tu ona zarówno rolę malarskiego kolażu, abstrakcyjnej formy jak i wykreowanego świata.

Pojawiają się na niej nawiązania do historii fotografii, grafiki oraz dawnych fotochemicznych technik. Nie brakuje także cyfrowego ideału. Warto, oglądając kolejne prace, zwracać uwagę na rok w jakim powstały. W zebranych pracach widać ogromną różnorodność autorskiego spojrzenia absolwentów Szkół.

Kurator Curator Maciej Urlich Dodano: 7.04.15 Udostęnij: Facebook, Twitter