„KRASNOJARSK ZERO – WROCŁAW ZERO. UCIECZKA Z MIASTA BEZ KOŃCA” 04.06.12 Dyskusja wokół książki „Krasnojarsk Zero” z udziałem Jacka Grębowca, Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego
Start: 4.6.12 (poniedziałek), godz. 18
Discussion around the book Krasnojarsk Zero with Jacek Grębowiec, Bartosz Jastrzębski and Jędrzej Morawiecki
Start: 4.6.12 (Monday), 6PM

Jak patrzymy na miasto? Jak zanurzamy się w urbanistyczne mikrokosmosy, te egzotyczne, oddalone od Europy i te z pozoru pozbawione niezwykłości?

Nad tym zastanawiać się będą wykładowcy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego – Jacek Grębowiec – specjalista od badania humanistycznych aspektów przestrzeni miejskich i autorzy wydanej właśnie przez wydawnictwo Sic! książki „Krasnojarsk Zero”: Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki.
Opowiedzą o tym jak ucieczka w tajgę przekuwana jest w pionierski zapał budowania Miasta Słońca. A także o swojej wędrówce przez mikrokosmos poradzieckiego, zamkniętego do niedawna miasta – szarego, betonowego, z pozoru Miasta-Nic, Miasta-Zero, miasta bez właściwości. O żegludze przez wypraną z estetycznych uroków, industrialną, przybrudzoną codzienność. O wyprawie na blokowiska w poszukiwaniu Absolutu.

Mówić będą także o próbach naukowego definiowania miasta; o przestrzeni miejskiej rozprawia się dziś na polu filozofii i i antropologii kulturowej, czy to podejmując za Gilles’em Deleuze’em wątek “fałdowania” w architekturze, czy też opisując za Walterem Benjaminem symboliczną strukturę zurbanizowanego labiryntu.
Tak o przestrzeni miejskiej trzeba i można rozmawiać. W tych właśnie miejscach postawić akcenty, bez względu na to, o jakim mieście i gdziekolwiek posadowionym mówimy.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:8.07.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
fot. krasplace.ru Partnerzy Partner Wydawnictwo SIC!