Szukaj,
,

BIP,
Czuły Sejsmograf – rozmowy Współczesne. Narodowa homogeniczność 05.09.18 (środa), godz. 18.00, taras na dachu MWW, wstęp bezpłatny (Wednesday), 6.00 PM, terrace on the roof of MWW, free admission

Punktem wyjścia do kolejnego spotkania w ramach cyklu Czuły Sejsmograf – rozmowy Współczesne będzie praca Artura Żmijewskiego Spojrzenie (2017).

Spojrzenie to niemy, czarno-biały zapis na kamerze 16 mm wizyty artysty w obozach dla uchodźców w Calais, Paryżu i Berlinie. Artysta filmuje imigrantów wegetujących w prymitywnych schronieniach. Wkracza do ich legowisk brutalnie naruszając intymność. W zamian daje im nowe buty i kurtki. Na plecach jednego z nich maluje białą farbą znak “X”, innemu daje miotłę i pokazuje jak jej używać. Ustawia ich przed kamerą jak obiekt badań antropologicznych. Oszczędny formalnie film, dla którego inspiracją były nazistowskie i sowieckie filmy propagandowe, próbuje – jak podkreśla sam autor – ukazać nienawistny język dominujący w debacie publicznej dotyczącej problemu postrzegania uchodźców.

Podczas dyskusji zastanowimy się, jakie czynniki wpływają na dyskurs i kształtowanie opinii publicznej dotyczącej uchodźców oraz które aspekty polskiej społecznej i narodowej tożsamości są w tych procesach ujawniane i konstruowane?
Jaką rolę w tym procesie odgrywają media i zakorzenione w zbiorowej świadomość stereotypy?
Czy sztuka / aktywność z obszaru kultury ma szansę przynieść wymierny efekt w debacie na ten temat?

Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wraz z działaczką społeczną – Mariną Hulią oraz medioznawcą – Jackiem Wasilewskim.

Spotkanie poprowadzą kuratorzy MWW – Piotr Lisowski i Małgorzata Miśniakiewicz.

Marina Hulia
(ur. 1965) pisarka, poetka, działaczka społeczna, pedagożka. Rosjanka urodzona na terenie dzisiejszej Ukrainy, od 20 lat mieszkająca w Polsce. Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologii rosyjskiej Państwowego Uniwersytetu w Czerkasach na Ukrainie. Pomysłodawczyni licznych projektów edukacyjnych i integracyjnych, była doradczyni ds. nauczania dzieci cudzoziemskich przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Pomaga uchodźcom z Czeczenii, koczującym na dworcu w Brześciu, ubiegającym się o status uchodźcy w Polsce, prowadząc tam szkołę demokratyczną. Autorka książek: Aschab i kawałek pizzy (2011) oraz Recydywista (2018). Laureatka licznych wyróżnień w tym nagrody im. Ireny Sendlerowej “Za naprawianie świata” (2013).

Jacek Wasilewski
(ur. 1975) socjolog, medioznawca, dziennikarz, pisarz. Pracownik Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się komunikacją społeczną, retoryką i językiem mediów oraz pracownik Instytutu Kultury i Komunikowania SWPS w Warszawie. Dokumentalista i scenarzysta programów telewizyjnych. Twórca kampanii reklamowych oraz kampanii edukacyjnych. Autor książek: Retoryka dominacji (2006), Prowadzeni słowami – retoryka motywacji w komunikacji publicznej (2008).

Czuły Sejsmograf – rozmowy Współczesne / program cyklu

— 22.08 (środa), godz.18.00
Kultura celebrycka

Punktem wyjścia będzie praca Douglasa Gordona