Do kogo należą publiczne kolekcje? 25.10.12 start: 25.10.12 (czwartek), godz. 18 start on: 25.10.12 (Thursday), 6PM

Od co najmniej czterdziestu lat przez Polskę przetacza się dyskusja na temat potrzeby budowania kolejnych instytucji, których statutowym celem będzie kolekcjonowanie, wystawianie i promocja sztuki współczesnej. Powstanie w ostatnich latach nowych placówek, z których część urządzona została w tymczasowych siedzibach pozwala wierzyć, że nienowy już pomysł w końcu nabiera społecznego zaufania  i ma realną szansę realizacji. W ten sposób możemy liczyć na to, że już wkrótce powstanie w kraju kilka zupełnie nowych kolekcji sztuki, a co za tym idzie ilość środków finansowych kierowanych w tę stronę również się zwiększy. Czy aby na pewno wszystkim jest to na rękę?
Mimo upływu czasu, publiczne kolekcje wciąż wydają się dla nas problematyczne. Komu i czemu właściwie służą? Jaki ma z nich pożytek przeciętny Kowalski? Gdzie składować i pokazywać tak gromadzone prace? Czy nie jest tak, że zakup prac do kolekcji staje się formą zapomogi finansowej dla artystów, których status zawodowy jest dziś bardzo nieokreślony?  Kto tak naprawdę dokonuje wyborów do zakupu? Urzędnicy sztuki czy profesjonaliści tej branży? Jakimi kryteriami się kierują?
Do rozmowy towarzyszącej eksponowanej obecnie w MWW wystawie kolekcji dolnośląskiej Zachęty zaprosiliśmy wybitnych kuratorów i krytyków sztuki  – Andę Rottenberg, Monikę Szewczyk i Piotra Krajewskiego. Nasi goście od lat związani są z ideą kolekcjonowania sztuki w publicznych zbiorach. Ich wybory, częstokroć krytykowane i poddawane szerokiej dyskusji, ukształtowały jedne z najciekawszych i najbardziej konsekwentnych kolekcji sztuki współczesnej.

Prowadzenie Leading Piotr Stasiowski Dodano:9.10.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Z powodów osobistych, na spotkanie „DO KOGO NALEŻĄ PUBLICZNE KOLEKCJE” nie mogą do nas dotrzeć Anda Rottenberg i Piotr Krajewski. Mimo to zapraszamy tego dnia na spotkanie z Moniką Szewczyk, z którą dyskutować będziemy o zbiorach Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Serdecznie przepraszamy za powyższe zmiany

Zespół MWW

Monika Szewczyk – od 1990 roku dyrektorka Galerii Arsenał w Białymstoku, gdzie kontynuuje wieloletnią tradycję kolekcji galerii pod nazwą Kolekcja II Galerii Arsenał. Kolekcja ta, od 2004 roku kontynuowana jest przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i jako taka stanowi jeden z najciekawszych tego typu zbiorów prac w Polsce. Monika Szewczyk była kuratorką wielu wystaw, zarówno indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą.
For personal reasons, Anda Rottenberg and Piotr Krajewski cannot reach us at the meeting "TO WHOM DO THE PUBLIC COLLECTIONS BELONG?". Despite this, we invite you this day on meeting with Monika Szewczyk, in which we discuss about the collection of Podlasie Society for the Encouragement of Fine Arts. You are welcome. (only in Polish)

Monika Szewczyk – since 1990 a director of Galeria Arsenał in Białystok, where she continues a long tradition of gallery collections under the name Collection II of Galeria Arsenał. This collection, since 2004, has been continued by the Podlaskie Association for the Encouragement of Fine Arts and as such is one of the most interesting collections of this kind in Poland. Monika Szewczyk has been a curator of many exhibitions, both individual and collective, in the country and abroad.
Mirosław Bałka, "Tanz", 2006, kadr z filmu Mirosław Bałka, "Tanz", 2006, frame from video