Szukaj,
,

BIP,
Finisaż wystawy “Miesięcznik Fotografia 1953–1974”. Dyskusja 26.01.18 (piątek), godz. 17.30, 5. piętro, przestrzeń wystawy, wstęp bezpłatny (Friday), 5.30 PM, 5th floor, exhibition space, admission free of charge

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na dyskusję z okazji finisażu wystawy Miesięcznik “Fotografia” 1953–1974.

Miesięcznik “Fotografia” przez ponad 20 lat kształtował i komentował oblicze artystycznego i amatorskiego życia fotograficznego w Polsce. Czy miesięcznik rzeczywiście był oknem na świat? Jaki obraz polskiej fotografii wyłania się z historii najprężniejszego ówcześnie periodyku o tej tematyce w Europie Wschodniej? Jaki wpływ na funkcjonowanie czasopisma miała centralizacja życia artystycznego oraz cenzura? Wreszcie, jakie były kulisy zamknięcia magazynu?

Dyskusja będzie dotyczyć zarówno historii miesięcznika “Fotografia” jak i refleksji na temat kondycji wydawnictw fotograficznych oraz krytyki artystycznej współcześnie.

Uczestnicy dyskusji:
Adam Mazur – historyk sztuki, krytyk i kurator, amerykanista. Redaktor naczelny magazynu „Szum”. Pracował jako kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Akademii Fotografii w Warszawie, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się przede wszystkim historią i krytyką fotografii.

Paweł Miedziński – socjolog i ekonomista. Od 2005 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Jego zainteresowania badawcze związane są z fotografią prasową, kulturą popularną w PRL – szczególnie komiksem, terroryzmem zachodnioeuropejskim w II połowie XX wieku. Fotoedytor albumów poświęconych Grudniowi’70 i stanowi wojennemu w Szczecinie. Aktualnie pracuje nad monografią poświęconą Centralnej Agencji Fotograficznej.

Łukasz Rusznica – fotograf i autor książek fotograficznych. Jego fotografie były publikowane w takich czasopismach jak “Szum”, “BIURO”, “LaVie”, “Machina” i “POST”. Laureat sekcji ShowOFF podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2012 roku, oraz NAGRODY WARTO 2015. Obecnie jest kuratorem w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu.

Rozmowę poprowadzi Paweł Bąkowski – jeden z kuratorów wystawy.

Podczas finisażu zostanie zaprezentowany katalog towarzyszący wystawie Miesięcznik “Fotografia 1953–1974” a w godzinach od 17.00 do 20.00 ekspozycję będzie można zwiedzać bezpłatnie.

Dodano:11.01.18 Udostępnij: Facebook, Twitter
fot. Małgorzata Kujda photo by Małgorzata Kujda