Szukaj,
,

BIP,
Finisaż wystawy “Miesięcznik Fotografia 1953–1974”. Dyskusja 26.01.18 (piątek), godz. 17.30, 1. piętro, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny (Friday), 5.30 PM, 1st floor, Beautiful Tube, admission free of charge

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na dyskusję z okazji finisażu wystawy Miesięcznik “Fotografia” 1953–1974.

Miesięcznik “Fotografia” przez ponad 20 lat kształtował i komentował oblicze artystycznego i amatorskiego życia fotograficznego w Polsce. Czy miesięcznik rzeczywiście był oknem na świat? Jaki obraz polskiej fotografii wyłania się z historii najprężniejszego ówcześnie periodyku o tej tematyce w Europie Wschodniej? Jaki wpływ na funkcjonowanie czasopisma miała centralizacja życia artystycznego oraz cenzura? Wreszcie, jakie były kulisy zamknięcia magazynu?

Dyskusja będzie dotyczyć zarówno historii miesięcznika “Fotografia” jak i refleksji na temat kondycji wydawnictw fotograficznych oraz krytyki artystycznej współcześnie.

Uczestnicy dyskusji:
Adam Mazur – historyk sztuki, krytyk i kurator, amerykanista. Redaktor naczelny magazynu „Szum”. Pracował jako kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Akademii Fotografii w Warszawie, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się przede wszystkim historią i krytyką fotografii.

Paweł Miedziński – socjolog i ekonomista. Od 2005 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Jego zainteresowania badawcze związane są z fotografią prasową, kulturą popularną w PRL – szczególnie komiksem, terroryzmem zachodnioeuropejskim w II połowie XX wieku. Fotoedytor albumów poświęconych Grudniowi’70 i stanowi wojennemu w Szczecinie. Aktualnie pracuje nad monografią poświęconą Centralnej Agencji Fotograficznej.

Łukasz Rusznica – fotograf i autor książek fotograficznych. Jego fotografie były publikowane w takich czasopismach jak “Szum”, “BIURO”, “LaVie”, “Machina” i “POST”. Laureat sekcji ShowOFF podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2012 roku, oraz NAGRODY WARTO 2015. Obecnie jest kuratorem w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu.

Krzysiek Orłowski – rocznik 83, fotograf. Od lat związany ze stowarzyszeniem Nowinart z Wrocławia. Absolwent Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu, obecnie student Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie w Opawie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od pewnego czasu próbuje swoich sił jako fotoedytor. Do tej pory przygotował kilka wystaw oraz publikacji. Współzałożyciel małego wydawnictwa 8991publishing (Facebook, Instagram). Chce wydawać ziny fotograficzne. W fotografii interesuje go człowiek i jego otoczenie.W jego pracy ważnym punktem jest tożsamość, korzenie – to, skąd pochodzimy. Sam jest ze Strzegomia. www.krzysiekorlowski.com

Piotr Pytel – fotograf, freelancer,współzałożyciel małego wydawnictwa zinowego 8991publishing. Urodzony w 1989 roku, pochodzi z Kędzierzyna-Koźla. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu, oraz obecnie studentem Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Czechy). W swoje pracy twórczej skupia się przede wszystkim na ludziach. Działa głównie w Warszawie i od 2 lat dokumentuje warszawską scenę rapową, współpracuje z takimi artystami jak: Pro8l3m, Jwp/Bc, Włodi, Żabson. Efekty jego pracy z warszawskimi raperami doczekały się już trzech publikacji w formie książkowej. http://www.instagram.com/osiemdziewiec/

Rozmowę poprowadzi Paweł Bąkowski – jeden z kuratorów wystawy.

Podczas finisażu zostanie zaprezentowany katalog towarzyszący wystawie Miesięcznik “Fotografia 1953–1974”, który będzie można nabyć w promocyjnej cenie 20 zł, a w godzinach od 17.00 do 20.00 ekspozycję będzie można zwiedzać bezpłatnie.

Dodano:11.01.18 Udostępnij: Facebook, Twitter
Uczestnicy dyskusji: