Joanna Szczepanik — Geografia artystyczna Neue Slowenische Kunst. Wieloaspektowość i kolektywizm 13.11.14 Czwartek, godz. 18.00, Beautiful Tube, wstęp wolny (Thursday), 6:00 PM, Beautiful Tube, free admission

Książka Joanny Szczepanik to pierwsze w Polsce tak obszerne opracowanie zjawiska kulturowego i społecznego, jakim jest kolektyw artystyczny Neue Slowenische Kunst. Kolektyw ten (powołany do życia w 1984 roku jako odpowiedź na nałożony przez jugosłowiańskie władze zakaz występów zespołu Laibach) poddany tu został szczególnemu oglądowi pod względem dwóch jego cech charakterystycznych: wyróżniającej go wieloaspektowości podejmowanych działań i kolektywizmu rozumianego jako metoda funkcjonowania.

Twórczość słoweńskich artystów może być postrzegana jako swoisty komentarz do transformacji, jakiej podlegały zjawiska kulturowe na przestrzeni ostatnich dekad. Geografia artystyczna wydaje się doskonałym sposobem ujęcia tego tematu z perspektywy kulturoznawstwa. Wnikliwa analiza wybranych zagadnień artystycznych w różnych aspektach sprawia, że praca ta może stanowić też atrakcyjny materiał dla antropologów kultury, historyków sztuki oraz socjologów.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:5.11.14 Udostępnij: Facebook, Twitter
Spotkanie z autorką poprowadzi Sylwia Serafinowicz

Joanna Szczepanik

doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się krytyką artystyczną, działaniami popularyzującymi sztukę XX i XXI wieku oraz zagadnieniami związanymi z kulturą współczesną, szczególnie w kontekście społecznym i politycznym. Obszary geograficzne znajdujące się w obrębie jej zainteresowań to głównie Bałkany, Półwysep Iberyjski i Meksyk. Stypendystka Narodowego Centrum Nauki (2010), Rządu Meksyku dla Współpracowników Środków Przekazu (2012) i Funduszu Wyszehradzkiego (2014). Publikowała m.in. w "Kulturze Popularnej", "Sprawach Narodowościowych", Szczecińskim Dwumiesięczniku Kulturalnym „Pogranicza”, "Ricie Baum", "Idäntutkimus". Regularnie współpracuje z "Obiegiem" i "Magazynem Sztuki".

- informacja prasowa pochodzi ze strony Wydawnictwa Naukowego Katedra
Meeting with the author led by Sylwia Serafinowicz

Joanna Szczepanik holds a PhD in humanities. Her main areas of activity include art critique, endavours to popularise art of the 20th and 21st centuries, and issues connected with contemporary culture, especially its social and political contexts. The geographic scope of her interests includes the Balkans, the Iberian Peninsula and Mexico. She has received scholarships of the National Science Centre (2010), of the Mexican Government in Mass Media (2012), and the Visegrad Fund’s Residency (2014). She has published texts in magazines, including "Kultura Popularna", "Sprawy Narodowościowe", "Pogranicza", "Szczecin Cultural Bimonthly", "Rita Baum", "Idäntutkimus"; she regularly cooperates with "Obieg" and "Magazyn Sztuki".

- press information from the website of Katedra Scientific Publisher