Miejsca bezpieczne. Stany zagrożenia. Przestrzeń wolności 25.05.17 (czwartek), godz. 18:00, Beautiful Tube (Thursday), 6:00 PM, Beautiful Tube, free admission

Zapraszamy do rozmowy wokół zagadnień związanych z twórczością „artystów outsiderów”. Punktem wyjścia do rozmowy jest wystawa “Joanna Pawlik feat.: Kamil Kurzawa, Daniel Stachowski. Schron bojowy”, którą od 19 maja można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wspólnie zastanowimy się nad fenomenem „Outsider Art” – na czym polega ta sztuka, przez kogo i dla kogo jest tworzona, jak wygląda jej relacja do innych nurtów i zjawisk we współczesnej sztuce? Te i inne pytania będą uzupełnione dyskusją na temat miejsca i roli sztuki w radzeniu sobie ze złożonością współczesnego życia.

Joanna Pawlik, pracując z artystami z kręgu Outsider Art, kładzie szczególny nacisk na redukcję podziałów pomiędzy przyjętą oficjalnie sztuką profesjonalną i sztuką wizjonerów, skupiając się na budowaniu relacji i wspólnym procesie twórczym.

Przestrzeń i problematyka Outsider Artu jest bardzo rozbudowana. Podczas spotkania podejmiemy próbę rozmowy o tym, gdzie leży granica między „in” i „out”, czy sztuka niepozostająca w dialogu z historią sztuki ma szanse na „poważną” analizę i podejście, czy ważna jest rola biografii u „outsiderów”, gdzie leży granica między „właściwym” Outsider Art a sztuką terapeutyczną, jak wygląda relacja osobistych mitologii vs. mitologii społecznych.

Joanna Pawlik
zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią oraz wideo. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania. Artystka bada granice własnego ciała, rozpracowuje pojęcie „normy społecznej” i – często w przewrotny sposób – atakuje „niepełnosprawność”.

Małgorzata Szaefer
od wielu lat zajmuje się art brutem /outsider Artem. Współprowadzi poznańską galerię TAK.

Rafał Jęczmyk
animator kultury, dziennikarz, kurator muzyczny, filmowy i artystyczny. Fascynują go oficjalnie pomijane i dyletanckie obszary kultury i sztuki. Prowadzi na Facebooku fanpage Outsider Art. Od 2013 roku współpracuje z poznańską Galerią TAK.

Agnieszka Chodysz-Foryś
kulturoznawczyni, kuratorka, koordynatorka. Od 2003 roku związana z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wcześniej koordynatorka WRO Biennale Sztuki Mediów we Wrocławiu, asystentka dyrektora ds. programu i promocji Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, specjalistka ds. marketingu Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Kurator projektów społecznych Curator of Public Programme Bartek Lis Dodano:17.05.17 Udostępnij: Facebook, Twitter
Miejsca bezpieczne. Stany zagrożenia. Przestrzeń wolności w Outsider Art – dyskusja

Uczestnicy:
Małgorzata Schaefer

Prowadzenie:
Bartek Lis
Safe places. Dangerous states. The space of freedom in Outsider Art – discussion

Participants:
Małgorzata Schaefer

Moderator:
Bartek Lis
Kamil Kurzawa, Neo TWSE, Odcinek 2, 2017, 17.40 Kamil Kurzawa, Neo TWSE, Episode 2, 2017, 17.40