NOCNY KOWBOJ, DZIENNY PASTUCH. NIENARRACYJNE STRATEGIE WOBEC MIASTA 04.04.12 Debata w ramach cyklu HABEAS City
Start: 4.4.12 (środa), godz. 18

Zapraszamy na cykl trzech miejskich debat, podczas których będziemy dyskutować o mieście w bardziej poetycki, artystyczny sposób. Zastanowimy się nad rolą wyobraźni i pamięci w kształtowaniu naszego Civitas (tutaj również rozumianego jako poczucie swoistej, miejskiej obywatelskości).

Współczesne miasta powiązane ze sobą coraz szybszymi pasami komunikacyjnymi, nie są już wyspami szczęśliwości, o których pisali historyczni odkrywcy. Miasto coraz bardziej przypomina nowoczesną hubę, spełnienie ideału o tętniącym dniem i nocą Polis, do którego kod dostępu otrzymuje każdy przybysz. Czy jednak miasto pozbawione tożsamości daje wraz z kluczami możliwość przeżycia wyjątkowej historii? Co składa się na kondycję szczęśliwego człowieka we własnym mieście?

Teoria Krzysztofa Nawratka, autora książki “Miasto jako idea polityczna” zasadza się na koncepcji mieszkańca niedoskonałego, niepełnego, człowieka – braku, który wszystkie te cechy wnosi do wspólnoty miejskiej. “Miasta – pisze autor – różnią się między sobą algorytmami, które zarządzają ich wewnętrznymi strukturami. Liczba takich kombinacji algorytmów jest nieskończona, tak jak nieskończona jest ludzka wyobraźnia”.

Agnieszka Kłos

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:9.07.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
O projektach opartych na sile niekończącej się wyobraźni i zmysłów opowiedzą: dr Robert Losiak (muzykolog, kulturoznawca, badacz fonosfery Wrocławia), Katarzyna Wala (doktorantka, antropolożka sensoryczna, etnolożka), Maciej Bączyk (fotograf, współautor projektu „Niewidzialnej mapy Wrocławia”), Karol Krukowski (fotograf, współautor projektu „Niewidzialnej mapy Wrocławia”).

Prowadzenie: Agnieszka Kłos (pisarka, krytyczka sztuki, fotografka)
The projects based on the power of the infinite imagination and senses will be talked on by: dr Robert Losiak (musicologist, culturologist, researcher of the phonosphere of Wrocław), Katarzyna Wala (postgraduate student, sensory anthropologist, ethnologist), Michał Bączyk (photographer, co-author of "The Invisible Map of Wrocławia" project), Karol Krukowski (photographer, co-author of "The Invisible Map of Wrocławia" project).

Conduct: Agnieszka Kłos (writer, art critic, photographer)
"Miasto w domu", Katarzyna Wala "Miasto w domu", Katarzyna Wala