Rozmowy o braku… gejowskiej historii 14.11.12 Spotkanie z Krzysztofem Tomasikiem, autorem książki „Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u”
start: 14.11.12 (środa), godz. 18
The meeting with Krzysztof Tomasik, the author of a book "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u"
start: 14.11.12 (Wednesday), 6PM

W ramach naszego cyklu „Rozmowy o braku…” porozmawiamy z Krzysztofem Tomasikiem, autorem wydanej latem tego roku książki pt. „Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u”. Dyskusja będzie nie tylko próbą uzupełnienia historii PRL-u o opowieści „seksualnych dysydentów” ale również okazją do zastanowienia się nad brakiem gejowskiej/lesbijskiej, lub nawet szerzej – „odmieńczej” – historiografii. Dlaczego pewne narracje są wykluczone z dominującego dyskursu i w jaki sposób można opowieść tą uzupełnić? Czy jest to w ogóle możliwe?

Prowadzenie Leading Bartek Lis Dodano:31.10.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Wydawnictwo „Krytyki Politycznej” w ten sposób pisze o książce:

Czy Andrzej Wajda zamierzał zrobić film o homomiłosnej akcji pod Arsenałem? Kim był brat „Wampira z Zagłębia” i jaki miał wpływ na przebieg słynnego procesu z lat 70.? Dlaczego tak mało wciąż wiemy o akcji „Hiacynt”? Gdzie są „różowe teczki”? Dlaczego Barbara Skarga bała się lesbijek? Jak warszawska „Kultura” żartowała z HIV? Do czego klucz kryją powieści sensacyjne z serii „Jamnik”?

Książka Krzysztofa Tomasika to kopalnia wiedzy na temat homoseksualizmu w PRL i konstruowanych wokół niego opowieści. Autor wertuje reportaże, zapomnianą literaturę, akta spraw sądowych, wypowiedzi autorytetów i polityków, pamiętniki i listy. Śledzi ów niezbadany dotychczas dyskurs i daje nam wgląd w sprawy, o których nie pisali literaturoznawcy, historycy ani badaczki kultury.
Krytyka Polityczna Publishing House writes about the story in these words:

Was Andrzej Wajda planning to make a film about the homo-amatory Operation Arsenal? Who was the brother of the "Vampire from Zagłębie" and how he influenced the famous case in the 70s? Why do we know so little about the Action Hyacinth? Where are the "pink files"? Why was Barbara Skarga afraid of lesbians? How did Warsaw "Kultura" make fun of HIV? The key to what is hidden in sensational novels "Jamnik"?

Krzysztof Tomasik's book is a repository of knowledge about homosexuality in the People's Republic of Poland and stories constructed around it. The author browses reportage, forgotten literature, court files, words of authorities and politicians, diaries and letters. He follows this discourse, unknown up to now, and lets us see the cases, the literature critics, historians and culture researches did not write about.