Sorry Polsko, tramwajem na wojnę (nie) jadę. Dyskusja o patriotyzmie 15.11.12 start: 15.11.2012 (czwartek), godz. 18, Beautiful Tube start on: 15.11. 2012, 6 PM, Beautiful Tube

“po kanałach z karabinem | nie biegałabym | nie oddałabym ci polsko | ani jednej kropli krwi” śpiewa Maria Peszek, choć nikt nie  wzywa jej do sięgania po karabin, nie zanosi się też na to w przyszłości.

Czym jest współczesny patriotyzm, jeśli nie gotowością do dosłownie rozumianej walki? Miłość do ojczyzny brzmi dość anachronicznie, odwołania do wspólnoty narodowej mogą wywoływać skojarzenia z nacjonalizmem. Co to  obecnie znaczy: być Polką, być Polakiem? Dlaczego dumni z Polski wydają się być jedynie „prawdziwi Polacy”, i czy pozostali Polacy prawdziwi nie są?

Tramwajem jadę na wojnę, tramwajem z przedziałem: ‘nur fur Deutsche’, śpiewa Lao Che, przenosząc nas w odległy czas II wojny światowej. Dokąd jedziemy teraz w tramwaju zwanym patriotyzmem? O tym porozmawiają uczestnicy i uczestniczki  dyskusji, która odbędzie się 15. listopada 2012 w Muzeum Współczesnym Wrocław.

Dyskusję poprowadzi: dr Anna Wiatr (socjolożka, badaczka jakościowa)

Kurator programu debat Curator of the debates Bartek Lis Dodano:7.11.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Uczestnicy: Michał Syska, Marek Krukowski
Prowadzenie: Anna Wiatr