Ziny — czyli magazyny (nie)luksusowe 17.06.13 17.6.13 (poniedziałek), godz. 17 17.6.13 (Monday), 5 PM

17 czerwca odbędzie się wydarzenie specjalne pod tytułem “Ziny — czyli magazyny (nie)luksusowe” , które obejmie dyskusję o zinach jako formie ekspresji twórczej oraz akcję performatywną „Luxus odbija za pieniądze na materiałach własnych i powierzonych”.

W kontekście wystawy „Magazyn LUXUS” zapraszamy na spotkanie, podczas którego na warsztat weźmiemy ziny – niezależne, niszowe, trzecioobiegowe publikacje. Wydawane własnym sumptem, tworzone oddolnie i zazwyczaj niskonakładowe, stanowią przeważnie medium komunikacji i wymiany myśli w środowiskach kontrkulturowych. Ziny ustawiały się zawsze obok, a nawet częściej w opozycji do obowiązującej estetyki, kontestując oficjalnie propagowane idee i dając swobodę wolnego przekazu myśli kontrowersyjnej, niewygodnej albo niepopularnej i ubrania jej w taką formę.

Razem z kuratorami ekspozycji, teoretykami i znawcami tematu spojrzymy na nie przez pryzmat obiektu sztuki. Jakim językiem wizualnym operuje artystyczna prasa alternatywna? W jaki sposób forma plastyczna zinów przekłada się na przekazywaną treść? Czy status przedmiotu artystycznego jaki te publikacje osiągnęły, pozwala już mówić o nich jako obiektach kolekcjonerskich?

Wychodząc od rodzimego pola wydawnictw tworzonych przez legendarną wrocławską grupę LUXUS kilka dekad temu, rozszerzymy spektrum naszych rozważań o scenę międzynarodową anarchistycznych druków niezależnych i jej obecnego stanu.

Podczas spotkania członkowie grupy Luxus użyją oryginalnych szablonów do nadruku na materiałach przygotowanych przez siebie i tych przyniesionych przez uczestników (ceny nadruków będą negocjowane). Preferowane będą powierzchnie płaskie, takie jak T-shirty, płyty, pudełka, papiery itp.

W spotkaniu wezmą udział Anna Mituś, Adam Moryc, Piotr Stasiowski i Michał Woliński, a dyskusję poprowadzi Alicja Grabarczyk.

Dodano:6.06.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
Alicja Grabarczyk – absolwentka kulturoznawstwa UWr, niezależna kuratorka i tłumaczka. Interesują ją zjawiska z pogranicza sztuki i aktywizmu społecznego, zajmuje się twórczością intuicyjną artystów amatorów.

Anna Mituś – kuratorka, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Ostatnio wspólnie z Piotrem Stasiowskim otworzyła wystawę „Magazyn LUXUS”,

Adam Moryc - kulturoznawca, animator kultury. W latach 2001 - 2005 był uczestnikiem wrocławskiej Federacji Anarchistycznej, w ramach której współtworzył „Bez Pozorów". Równocześnie publikował swoje autorskie wydawnictwo trzecioobiegowe „Utopia" i współpracował z „Innym Światem", „Taraką". Obecnie publikuje na łamach "Społecznego Awansu".

Piotr Stasiowski – kurator, Muzeum Współczesne Wrocław, wspólnie z Anną Mituś kuratorował ostatnio wystawie „Magazyn LUXUS” w MWW

Michał Woliński - redaktor naczelny nieregularnika „Piktogram", kurator wystawy „I could live in Africa”
Alicja Grabarczyk – a graduate of Cultural Studies at the University of Wrocław, freelance curator and translator. She is interested in phenomena at the intersection of art and social activism, she deals with intuitive creativity of artists-animators.

Anna Mituś – curator at BWA Awangarda. Together with Piotr Stasiowski she curated the recent “LUXUS Magazine” exhibition.

Adam Moryc - cultural studies professional, cultural animator. In the years 2001 - 2005 he was a member of the Wroclaw Anarchist Federation, in which he co-founded „Bez Pozorów". Simultaneously realesed his author publication "Utopia" and worked with "Inny Świat" and "Tarak". He now writes for "Social Advancement".

Piotr Stasiowski - curator at Wrocław Contemporary Museum, together with Anna Mituś curated recently the "Luxus Magazine" exhibition.

Michal Wolinski - editor-in-chief of irregularly published magazine "Piktogram", curator of the exhibition "I could live in Africa".
LUXUS Lady, magazyn, 1985 LUXUS, magazine, 1985