Szukaj,
,

BIP,
“Fire-Followers”. Filmowy finisaż wystawy “Standby Painter” 21.05.18 (poniedziałek), godz. 17.30, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny (Monday), 5.30 PM, Beautiful Tube, free admission

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na finisaż wystawy Amir Yatziva i Guya Slabbincka Standby Painter.

W ramach wydarzenia zaprezentujemy film Karoliny Breguły Fire-followers, a po pokazie Agata Ciastoń – kuratorka wystawy, przeprowadzi rozmowę z artystką.

21 maja w godz. 16.00–18.00 po raz ostatni będzie można bezpłatnie zobaczyć wystawę Standby Painter.

Fire-Followers to paradokumentalna opowieść o mieście, które przez wieki nawiedzane było przez pożary. Choć nowoczesne rozwiązania pozwoliły zapobiec kolejnym katastrofom, mieszkańców miasta nie opuszcza strach. W wywiadzie telewizyjnym pewien uznany historyk sztuki stwierdza, że powracające systematycznie pożary, trawiące zasoby magazynów muzealnych, wpisały się w naturę lokalnej twórczości i warunkują jej prawidłowy rozwój – bez ognia postęp jest niemożliwy, więc aby młodzi artyści mogli tworzyć, należy pozbyć się ciężaru dziedzictwa. Wygląda na to, że całe miasto oczekuje pożaru sztuki. Muzea, galerie oraz prywatne kolekcje uważa się za zagrożenie. Mieszkańcy miasta pozbywają się rzeźb i obrazów, masowo wyprowadzają się z dzielnic, w których są muzea, i żądają zamknięcia instytucji publicznych zajmujących się kolekcjonowaniem sztuki. Mimo że nie ma żadnego dowodu na zagrożenie ze strony sztuki, absurdalny strach przed nią rzuca cień na codzienne życie miejscowości.

Fire-Followers skłania do refleksji nie tylko nad sytuacją powszechnego lęku społecznego, lecz również nad wpływem sztuki na społeczeństwo, rolą i ciężarem dziedzictwa oraz strachem przed sztuką nawołującą do zmian i zadającą trudne pytania.

[opis: www.karolinabregula.com]

Zwiastun filmu >>>

Więcej informacji o wystawie Standby Painter >>>

Karolina Breguła (ur. 1979) – artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktorantka na tej samej uczelni. Jej prace pokazywane były między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, w Jewish Museum w Nowym Jorku czy na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Laureatka 2. nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i 3. nagrody Samsung Art Master 2007. Laureatka wielu stypendiów jak stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Autorka takich projektów jak Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Dodano:10.05.18 Udostępnij: Facebook, Twitter
ilość miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu projekcji od godziny 17.00 w kasie MWW

"Fire-Followers", 2013
scenariusz i reżyseria:
Karolina Breguła
zdjęcia:
Robert Mleczko
dźwięk:
Weronika Raźna
montaż:
Stefan Paruch
produkcja: