Szukaj,
,

BIP,
Kino na dachu: Desert Coffee 19.08.18 (niedziela), godz. 20.30, plenerowa projekcja na dachu MWW, bezpłatne wejściówki
(Sunday), 8.30 PM, open-air screening on MWW roof, free tickets

W miesiącach letnich (czerwiec–lipiec–sierpień) Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na cykl pokazów filmowych towarzyszących wystawie Szczurołap. Wielowarstwowość oraz filmowe inspiracje Szczurołapa stały się dla nas pretekstem do poszukiwania kontekstów i znaczeń pojawiających się na samej wystawie w obszarze kina fabularnego, dokumentalnego oraz animowanego. Odnosząc się do konkretnych prac, ale też generalnej idei wyrażonej przez kuratora Piotra Lisowskiego w Scenariuszu Wystawy, pokażemy trzy bardzo różne filmy, które poszerzą i uzupełnią opowieść przedstawioną w Szczurołapie.

Tytuł wystawy odsyła do krótkometrażowego dokumentu w reżyserii Andrzeja Czarneckiego z 1986 roku, opowiadającego o technikach stosowanych przez specjalistę do spraw deratyzacji. „Ówcześnie odczytywany był jako metafora systematycznego inwigilowania opozycyjnego podziemia przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Aktualnie jego wieloznaczność i przedstawione w nim strategie polowania pozwalają oceniać go nie tylko z perspektywy historycznej. Filmowa opowieść na wystawie została potraktowana jako zaczyn parabolicznej narracji osadzonej między realnością a fantazmatem na temat zmierzchu cywilizacji łacińskiej” – pisze Lisowski, rozpoczynając sekwencję filmowych tropów na wystawie.

Nie dziwią w tym wypadku nawiązania do twórczości reżyserów takich jak Béla Tarr, Andriej Tarkowski, Lars von Trier czy całego nurtu niemieckiego ekspresjonizmu. Kadr z Konia Turyńskiego Tarra, jednego z mistrzów filmowego neomodernizmu, stanowi wymowne tło dla Jeźdźca Andrzeja Wróblewskiego; rzeźba Szczurołap Kuby Bąkowskiego inspirowana jest z kolei postacią stalkera z arcydzieła Tarkowskiego z 1979 roku. Mnożenie filmowych sensów na wystawie nie pozostaje jedynie grą z widzem. Wpisuje się w ramy opowieści o oddziaływaniu XX wieku, dla którego kino było jednym z najważniejszych mediów, na współczesną rzeczywistość społeczno-polityczną.

Desert Coffee
reż. Mikael Lypiński, Polska 2017, 53’

Desert Coffee to dokumentalna opowieść o Slab City – “dzikiej” osadzie na pustyni w południowej Kalifornii. Mieszkańcy, rozczarowani słynnym american dream, żyją tam bez bieżącej wody i prądu, przy bazie lotniczej amerykańskiej armii. Rob nie znosi kawy, ale codziennie wstaje o 6 rano, żeby przygotować ją dla kilkunastu stałych bywalców swojej kawiarni – “ostatniego bastionu wolności w Ameryce”.

PROGRAM KINA NA DACHU 2018

► 17.06, godz. 21.00
Fukushima, moja miłość, reż. Doris Dörrie, Niemcy 2016, 108’

► 15.07, godz. 21.00