Szukaj,
,

BIP,
MWW, pl. Strzegomski 2a, 53-681 Wrocław
Tel. 71 356 42 57, mww@muzeumwspolczesne.pl
Pon. 10.00-18.00, Wt. zamknięte, Śr.-Nd. 12.00-20.00
więcej
Kino “Schron”. Spotkanie trzecie: „Cygan” 11.03.15 (Środa), godz. 19.00, przestrzeń edukacyjna, poziom I, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

Obecna (tymczasowa) siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław powstała w 1942 r. jako schron przeciwlotniczy. Budynek przy Placu Strzegomskim niemal natychmiast zaczął spełniać inne funkcje. Po okresie Festung Breslau, w pierwszych latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, przy schronie stacjonował tabor cygański. Projekcją filmu „Cygan” Martina Sulika nawiążemy do tej, wciąż aktualnej w stolicy Dolnego Śląska, kwestii.

Słowacki reżyser pokazuje w swoim najnowszym filmie żyjących na marginesie Romów. Bohaterem jest 14-letni Adam, którego ojciec zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Chłopiec próbuje dociec prawdy na temat tej śmierci, a całość została wyreżyserowana na kanwie szekspirowskiego „Hamleta”. Jednocześnie „Cygan” pokazuje jak wygląda życie dzisiejszych Romów słowackich. Wstrząsająca opowieść będzie dla nas okazją do rozmowy o romskich portretach w kulturze.

Organizując cykl filmowy w przestrzeni muzeum w dawnym schronie przeciwlotniczym chcemy postawić kilka pytań. Po pierwsze: o funkcję miejsca i o to, co ją determinuje? Po drugie: o idealne dla dzisiejszych czasów warunki do odbioru filmów. Kino? Dom? A może alternatywne przestrzenie projekcyjne? Po trzecie: czy w mieście, w którym działają 2 multipleksy studyjne, ludzie są nasyceni czy marzą o kameralnym kinie w starym stylu? W pierwszej połowie 2015 r. szukamy odpowiedzi, odwołując się za pomocą dzieł filmowych do pogmatwanej historii schronu przy Placu Strzegomskim.

2 września 2011 r. w zaadaptowanej przestrzeni dawnego schronu przeciwlotniczego zostało otwarte Muzeum Współczesne Wrocław. Już pod koniec II wojny światowej w 1945 r. w schronie działał szpital forteczny i punkt oporu. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w obecnych biurach MWW funkcjonowała hurtownia papierosów, sex shop czy pub “Bunkier”.

Kurator cyklu: Curator Lech Moliński Dodano:9.03.15 Udostępnij: Facebook, Twitter
Darmowe wejściówki będą do odbioru w dniu projekcji, od godziny 18:00, w kasie MWW

Wstęp do filmu: Joanna Synowiec

Dystrybutorem filmu jest Aurora Films

„Cygan”, reż. Martin Sulik, Słowacja, 2011, 100 min;

Spotkanie z Joanną Synowiec (współkuratorka wystawy “Tajsa” dedykowanej społeczności romskiej w BWA Tarnów, redaktorka Organu Prasowego BWA Wrocław “Biuro” i “Recyklingu Idei”, członkini Stowarzyszenia Nomada)

Następne spotkanie:

8 kwietnia: „Dym”, reż. Wayne Wang, Paul Auster

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej (www.wrocff.com.pl), dziennikarz i animator kultury. Cykl organizuje Muzeum Współczesne Wrocław, a jego partnerem jest Wrocławska Fundacja Filmowa

Kurator debat: Bartek Lis
Zamknij
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej Zamknij