Szukaj,
,

BIP,
Podróż plejady artystów współczesnych. Alojzy Gryt 07.12.17 (czwartek), godz. 17.45, start: poziom III (Thursday), 5.45 PM, start: level III

Studyjny pokaz filmów i spotkanie w ramach Podróży plejady artystów współczesnych

Filmy:
Bliżej chmur z cyklu „Oblicza Kultury”, scenariusz i realizacja: Iwona Rosiak, zdjęcia: Piotr Sędzikowski, produkcja: TVP3 Wrocław, 1999, (czas projekcji: 28’). Film dokumentalny, w którym Alojzy Gryt opowiada o swym światopoglądzie i o własnej postawie twórczej. O artyście i jego realizacjach mówią też: Zbigniew Makarewicz, Mieczysław Zdanowicz i Jacek Dworski.
Gry przestrzenne, Mirosław Rajkowski (czas projekcji: 15’). Filmowa dokumentacja z wystawy Alojzego Gryta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2006 roku.

Program:
• prezentacja pracy Alojzego Gryta „Oparte VII”, 1991 – Wojciech Skibicki (poziom III)
• projekcja filmów i rozmowa z artystą (poziom I)

—————————

Alojzy Gryt

Rzeźbiarz, autor instalacji przestrzennych, pedagog.

Urodzony w Niedobczycach w 1937 r. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu. Dyplom z zakresu rzeźby architektonicznej (1965) uzyskał u prof. Apolinarego Czepelewskiego. Długoletni profesor zwyczajny na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w macierzystej uczelni. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1996). Od 1975 r. wystawia swoje prace rzeźbiarskie, malarskie i rysunkowe oraz instalacje site-specific. Zrealizował około 35 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, brał też udział w licznych wystawach grupowych.

Charakterystyczną w jego twórczości jest idea rzeźb publicznych – trwałych instalacji w przestrzeniach miejskich. W swoich dziełach często zestawia kontrastowe materiały: szkło – kamień, metal – drewno.

Z 1977 r. pochodzą jego dwie rzeźby architektoniczne „Hutmen” oraz „Ptaki” w Chojnowie. W 1984 r. zrealizował mapę ze szlakiem Insurekcji Kościuszkowskiej w pawilonie Panoramy Racławickiej. Jest też autorem, kontrowersyjnego niegdyś, projektu szklanej fontanny na wrocławskim Rynku (1999) oraz przestrzennej formy plastycznej „Pod jabłonią”, zrealizowanej dla osiedla Cztery Pory Roku na Krzykach-Jagodnie we Wrocławiu.

Przygotowanie i realizacja Preparation and production Wiesława Wilczyńska-Koper Dodano:29.11.17 Udostępnij: Facebook, Twitter
wydarzenie towarzyszące wystawie „Wrocław Konkretny. Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych”

wstęp bezpłatny

ilość miejsc ograniczona (30)